„Lidé pro stromky do lesů vždycky chodili a chodí i nyní. Každý rok se nám něco ztratí. Zvyšujeme proto kontroly, a to hlavně odpoledne a o víkendech. A občas samozřejmě někoho načapáme,“ nechal se slyšet Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí Přibyslav.

To obhospodařuje 5 600 hektarů lesní půdy na Žďársku a Přibyslavsku. Zlodějům teď podle lesníků také nahrává počasí. Když je totiž hodně sněhu a cesty nejsou prohrnuté, nenechavců do lesů míří méně. K preventivním opatřením přistoupil i státní podnik Lesy České republiky, jemuž se potíže s krádežemi stromků také nevyhýbají.

Postřik chemikálií

„Lesníci se v předvánočním čase pohybují zejména v místech, která by zloděje mohla nejvíce nalákat. Dohled probíhá každý den nepravidelně v denní či noční dobu. Samozřejmostí je, stejně tak jako loni, i spolupráce s Policií České republiky. Lesy ČR rovněž používají u mladých lesních kultur postřik chemickým roztokem, který na stromcích není vidět a za chladu většinou ani cítit,“ popsal opatření Zbyněk Boublík, mluvčí Lesů ČR.

K používání těchto postřiků přistoupila také žďárská společnost Kinský Žďár, která hospodaří na 5 775 hektarech lesů ve žďárském a havlíčkobrodském okrese. „Kromě toho jsou s předstihem odstřihovány boční větve. Snažíme se samozřejmě také udržovat na hlavních tazích zavřené a zamčené závory a vyrážíme na kontroly,“ popsal Miroslav Matoušek, lesní rada společnosti Kinský Žďár.

Dva tisíce kusů Firma Kinský letos do svého obchodního domu dodala kolem dvou tisíc vánočních stromků. „Doufáme, že je to dostatečné množství. Ani cena není nijak vysoká, tak snad si lidé raději stromek koupí, než by šli krást do lesa,“ zadoufal Miroslav Matoušek.

Někteří lidé ale nechodí na lup kvůli tomu, aby ušetřili. „Je to už taková tradice, chodím každý rok. Neberu ale stromečky z oplocenek, spíš nějaké, co rostou blízko u sebe a jeden by stejně musel být časem vyřezaný,“ svěřil se muž z menší obce na Žďársku, který si nepřál z pochopitelných důvodů uvést své jméno. Touha zachovat tradici a zakusit trochu adrenalinu se však nemusí vyplatit. „Každému zloději totiž hrozí pokuta, která může dosáhnout až výše 15 tisíc korun,“ upozornil Zbyněk Boublík. Ten také zdůraznil, že zákon zakazuje trhání jmelí, které roste jako poloparazit v korunách stromů.

Povolit ho může jenom majitel nebo správce lesa. „Lidé pokoušející se jmelí z lesů nelegálně získat totiž způsobují nejen velké škody na stojících stromech, ale často ohrožují i svůj vlastní život. Před pěti lety na to doplatil nedaleko Chrudimi i mladý muž, který při nelegálním česání jmelí spadl z dvacetimetrového stromu a zraněním na místě podlehl,“ připomněl Zbyněk Boublík.