Velký počet vloupání v poslední době evidují policisté na Žďársku. „Od počátku letošního roku jsme ve žďárském okrese řešili již devět krádeží vloupáním do rodinných domů a pět krádeží vloupáním do bytů," vyčíslila žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

Hned několik případů se stalo v červnu, a to především na Velkomeziříčsku a Velkobítešsku.

Ve druhé polovině šestého měsíce tohoto roku zavítal nezvaný host do obce Ruda na Velkomeziříčsku, kde se jeho cílem stal jeden z rodinných domů. Z obydlí si odnesl téměř devět tisíc korun v hotovosti a šperky za celkem patnáct tisíc korun. Dovnitř rodinného domu se dostal nezamčenými dveřmi do sklepa.

Právě před nezabezpečenými dveřmi, okny a terasami policisté obyvatele varují. Především tudy se totiž pachatelé do vytipovaných objektů dostávají nejčastěji.

Vyděšený zloděj

Nejinak tomu bylo i v rodinném domě v Ořechově na Velkobítešsku, kam se opět letos v červnu dostal zloděj otevřeným oknem ložnice. V tomto případě však nenechavce vyděsil majitel nemovitosti, jenž spal v jednom z pokojů, do kterého nezvaný host taktéž zamířil. Pachatel tak nakonec z domu odešel s prázdnou.

Jenom od počátku letošního roku zloději v okrese Žďár nad Sázavou způsobili při vloupáních do bytů škodu za téměř 180 tisíc korun. V rodinných domech je pak napáchaná škoda ještě vyšší činí už 284 tisíc korun.

„Pachatelé si z domů a bytů nejčastěji odnášejí šperky, finanční hotovost, mobilní telefony a další cennosti," popsala Jana Martincová.

Lidé by si podle policistů i pracovníků pojišťoven měli na důkladné zabezpečení svých obydlí dát pozor zejména před odjezdy na dovolenou. Podle ČSOB Pojišťovny se sice určitá část domů a domácností v České republice proti riziku odcizení věcí a vandalismu pojišťuje a zájem o toto pojištění narůstá. Na druhou stranu však mnoho bytů, domů a domácností zůstává dosud bez potřebné ochrany. „Zhruba 75 procent nemovitostí a přibližně 50 procent domácností pojištěných u nás nemá v pojistce zahrnuto riziko vloupání," potvrdil Jan Šepek, ředitel Odboru pojištění majetku ČSOB Pojišťovny.

Loni bylo na Žďársku vykradeno 13 bytů. Škoda byla vyčíslena na 250 tisíc. Zhruba stejná situace byla v okrese i v roce 2010. Domů bylo loni vykradených cirka 30, stejně jako v roce 2010. Zatímco v roce 2010 škoda činila 900 tisíc korun, loni 1,7 milionu.

---------------

Jak snížit riziko vloupání do domů a bytů?

* Cenné předměty nevystavujte. Není dobré, aby každý pohledem do okna viděl drahou televizi či sedačku. Ani šperky a další cennosti nenechávejte na dobře viditelných místech. Zvláště cenné věci je lepší dát do úschovy.

* Při odjezdu na dovolenou požádejte přátele, aby za vaší nepřítomnosti na domácnost dohlédli, nechte si vybírat poštovní schránku.

* Nenechávejte věci volně na balkoně.

* Udržujte prostor před domem. Otevřené prostranství a dobře osvětlený vstup může zloděje odradit.

* Neupozorňujte na svoji nepřítomnost. Zloději mohou sledovat i sociální sítě, jako je Facebook, kde mají lidé často tendenci hlásit, kde právě jsou.

* Používejte vhodný bezpečnostní zámek, důkladně zavřete okna, dveře.

* Instalujte elektronické zařízení, které umožňuje v nepravidelných časech zapínat světla nebo rádio a udržovat tak zdání, že byt je obydlen.

* Hlavně v okolí rodinných domů je vhodné schovat žebříky a jiné nástroje, které by pachatel mohl použít při vloupání. Zdroj: ČSOB Pojišťovna a PČR