Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) by si mohl na Vysočině zřídit pobočku. Za posledních několik měsíců se detektivům z protimafiánského útvaru podařilo na území kraje rozkrýt několik zločineckých struktur. Od kauzy Metanol přes brutální vymahače dluhů až po nájemné vraždy.

Jde o paradox. Vysočina se totiž dlouhodobě pyšní druhou nejnižší kriminalitou v zemi. Začíná se sem snad organizovaný zločin stěhovat? „Takhle bych to neviděl. Je pravda, že jsme v poslední době na Vysočině několikrát zasahovali. Je to ale dáno tím, že na případech pracujeme dlouhodobě, a pak záleží na tom, kdy se vyšetřování dostane do fáze zatýkání a padají obvinění," míní mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

Tři ozbrojení lupiči jsou ve vazbě

Naposledy detektivové z celorepublikového útvaru vyjeli na Vysočinu minulý týden. Při akci s krycím názvem Vojna zadrželi v noci z 11. na 12. června osm lidí. Pět z nich bylo propuštěno na svobodu, tři byli obviněni z loupeže a všichni tři skončili ve vazbě. Obviněným hrozí až patnáct let vězení. „V několika případech se měli na území České republiky dopustit ozbrojeného přepadení bezpečnostních agentur převážejících vysoké finanční částky v hotovosti. Další přepadení pak měli plánovat. Celková škoda, kterou měli takto způsobit, je předběžně vyčíslena na více jak 33 milionů korun," upřesnil Pavel Hanták.

Jde o muže ve věku mezi jednačtyřiceti a třiačtyřiceti lety. Dva jsou z Jihlavska a jeden z Pelhřimovska. Dva z obviněných jsou Češi, třetí je Slovák s trvalým pobytem na území republiky.

Podle informací Deníku jde o Vladimíra H. z Kamenice u Jihlavy. Detektivové zatýkali také v Bítovčicích na Jihlavsku a údajně ve Štokách na Havlíčkobrodsku. Lidé z těchto obcí ale netuší, koho policie odvedla.

Kriminalisté šli po gangu několik let

Mluvčí Pavel Hanták nechtěl o konkrétních loupežných přepadeních mluvit. Podle televize Nova stojí gang mimo jiné za loupežemi u obchodního domu IKEA a na Zličíně, při nichž se střílelo. „Z taktických důvodů nebudeme zatím o konkrétních případech mluvit. Není vyloučeno, že toho mají obvinění na svědomí víc, a zvýšit se může i počet obviněných," doplnil Hanták. Útvar pracoval na rozkrytí gangu několik let.

V poslední době ale mají detektivové z ÚOOZ na Vysočině stále více práce.

Vymahači, sekta i objednaná vražda

Minulý měsíc útvar pozatýkal gang vymahačů dluhů z Jihlavy. Některé lidi přivedli k pokusům o sebevraždu, do psychiatrické léčebny či jim zapalovali auta. Skupovali pohledávky a od dlužníků pak požadovali přemrštěné splátky.

Loni v prosinci detektivové našli ve Stojčíně na Pelhřimovsku největší sklad nelegálního lihu v historii. Sklad ukrýval milion dvě stě tisíc litrů nelegálního lihu. Případ souvisí s bezprecedentní kauzou Metanol, při níž se pančovaným alkoholem otrávily a zemřely desítky lidí.

V únoru 2009 si podle pravomocného rozsudku Josef Musil ze Ždírce nad Doubravou objednal vraždu dvou bývalých obchodních partnerů, u kterých měl spolu se svým kolegou Tomášem Peškem několikamilionové dluhy. Případ rozkrýval ÚOOZ a v souvislosti s ním se dostal na stopu skupině bývalých brněnských policistů, kteří měli vydírat podnikatele a zahlazovat kauzy.

ÚOOZ na Vysočině sleduje i kauzu údajného týrání dětí v náboženské sektě, která žije v lesích u Kuroslep na Třebíčsku. Případ útvar přímo nevyšetřuje, ale o dění v sektě se zajímá již od poloviny devadesátých let.