„V současné době je to obrovský problém. Jsou to tři až čtyři, někdy i více případů týdně. Naposledy v úterý. Většinou jde o migranty ze Sýrie. Převaděči jsou Ukrajinci, Uzbeci, Turci i Rusové. Problém je srbsko-maďarská hranice, odkud jdou dál na Slovensko a přes Českou republiku do Německa. To je prakticky cílová stanice,“ upozornil ve středu jihlavský státní zástupce Jan Kadlec.

Případy už se začínají zabývat i soudy. Ten jihlavský minulý týden řešil pětadvacetiletého Syřana Almina Aldugayma, který letos na konci května převážel v dodávce jednadvacet migrantů včetně dětí. Dálniční hlídka policie si dodávky směřující na Prahu všimla, protože měla podezření, že nemá zaplacený dálniční poplatek. Bylo to ve tři hodiny ráno na 134. kilometru. Když se snažila hlídka dodávku zastavit na odpočívadle, začal řidič s dodávkou ujíždět. Sjel na sjezdu směrem na Havlíčkův Brod a z auta utekl. „Zanedlouho byl vypátrán v nedalekém lese,“ popsal Kadlec.

Během jednoho týdne zadrželi vysočinští celníci při kontrolách na dálnici D1 osmadvacet nelegálních migrantů.
VIDEO: Nebezpečná noční honička na D1. Celníci na Vysočině zadrželi migranty

Převaděč řekl, že měl za převoz migrantů slíbeno odpuštění dluhu dva a půl tisíce euro. Dodávka byla vypůjčena v Německu. Policisté po ní pátrali. Nyní už je zpátky u svého majitele. Převaděč sice přiznal, že se snažil policejní hlídce ujet, ale údajně nejel nijak rychle a nebezpečně. Naopak se je snažil „setřást“ pomalou jízdou. Muž po dopadení skončil ve vazbě.

Soud nakonec Aldugayma uznal vinným z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice, za což ho nakonec soud poslal do vězení na dvanáct měsíců. Kromě toho dostal trest vyhoštění ze země na šedesát měsíců. Rozsudek zatím není pravomocný.

Video: řidič ujížděl hlídce celníků

Zdroj: Celní úřad pro Kraj Vysočina

„V letošním roce se enormně zvýšil počet záchytů migrantů. Od začátku roku do dnešního dne, 19. září, jsme jich v Kraji Vysočina zachytili celkem 321. Většinou se jednalo o státní příslušníky Sýrie.

Letos jsme zatím vyšetřovali devětatřicet převaděčů,“ sdělila Deníku policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková. Statistiky jsou v tomto směru podle mluvčí mnohem vyšší i kvůli loňským zvýšeným kontrolám na česko-slovenských hranicích, které už skončily. Za celý loňský rok zachytily 161 migrantů a devatenáct převaděčů.

Policie na Vysočině odchytila další skupiny migrantů cestujících do Německa.
Další migranti chycení na Vysočině: převaděč z dodávky utekl do lesa

Poslední případ na Vysočině je z úterý. „Mobilní jednotka celního úřadu zastavila krátce před sedmou hodinou na odpočívadle na 111. kilometru u dálnice D1 osobní vozidlo s německou registrační značkou. Dvacetiletý řidič ve vozidle převážel sedm syrských uprchlíků, z toho byly tři děti,“ popsala Čírtková.

Podle státního zástupce Kadlece se převaděčství finančně vyplácí. Za osobu si účtují kolem 200 eur, za skupinu pak dva až tři tisíce. „Pokud jsou chyceni a vráceni do země, odkud přijeli, pošlou pro ně nového řidiče a vše se opakuje do té doby, než se jim podaří dostat tam, kam potřebují,“ podotkl žalobce Kadlec.