Dvě sedmnáctileté dívky a policejní vyjednavač utrpěli poranění. Útočnici z Ostravy zpacifikovala zásahová jednotka a o den později byla žena, která se podobného činu dopustila již v roce 2012 v Havířově, obviněna z vraždy a braní rukojmích. Žďár i školu si Orlová vybrala náhodně. „Nezávisle na tomto činu hledala něco na internetu, a když se objevil název Žďár nad Sázavou, rozhodla se, že do Žďáru pojede. Stejně náhodný byl také výběr školy,“ potvrdil tehdy Pavel Kubiš, vedoucí odboru obecné kriminality krajského policejního ředitelství.

Na pietní místo, které vzniklo před školou, se před pěti lety dostavili i prezident ČR Miloš Zeman a předseda vlády Bohuslav Sobotka. Jménem studenta prezident pojmenoval novou dubovou alej v Novém Veselí, na škole přibyla pamětní deska, prezident taktéž studentovi udělil in memoriam medaili Za hrdinství, kterou předal jeho otci. V souvislosti s útokem došlo ke změně zabezpečení přístupu do škol v celé republice.

Policie. Ilustrační snímek
Řidič na rovném úseku silnice narazil do stromu

Orlové po činu hrozil trest odnětí svobody v rozmezí 15 až 20 let, anebo výjimečný trest a skončila v brněnské vazební věznici, kde čekala na výsledky psychologických posudků. Ty vyzněly tak, že byla v době činu nepříčetná. Již v roce 2012, kdy napadla děti v havířovské školní jídelně a poranila vychovatelku, která je bránila, bylo stíhání z důvodu její nepříčetnosti zastaveno, načež skončila v léčebně, a v únoru 2014 jí byla léčba změněna na ambulantní. Předepsané léky však nebrala tak, jak měla. Po žďárské tragédii byla umístěna do zabezpečovací detence, kde jí byl pobyt opakovaně prodloužen.

Devětačtyřicetiletý muž z Brněnska, který v listopadu 2014 dvakrát volal do havlíčskobrodské nemocnice a vyhrožoval bombovým útokem, sice za sebou nenechal zbytečně zmařený život, nicméně dva dny po sobě musela být evakuována celá nemocnice s několika stovkami pacientů a zaměstnanců.

Na místě zasahovaly desítky hasičů a policistů, kteří objekt detailně prohledávali se speciálně vycvičenými psy. Žádný předmět, který by odpovídal bombě, nenašli. Pachatele, kterým byl mnohonásobně trestaný recidivista, jenž si tímto způsobem řešil své osobní problémy, se podařilo dopadnout a odsoudit.

Policejní zásah po střelbě v restauraci Družba v Uherském Brodě.
Vraždící střelci v Česku. Tragédie v Ostravě není první masovou popravou