Krajští kriminalisté tento týden ukončili vyšetřování brutální vraždy patnáctileté Petry z Dudína na Jihlavsku, k níž došlo letos v březnu.

Trojice obviněných mladíků z Jihlavy Michal Kisiov, Tomáš Zavřel a Jakub Doležal se v pátek mezi devátou a jedenáctou hodinou dopoledne ve vazební věznici v Brně seznamovala se spisem. Všem hrozí až výjimečný trest.

Uzavřený spis by měl státní zástupce Jiří Morava dostat na stůl zhruba do konce příštího týdne. Teprve potom se chce k případu oficiálně vyjádřit. Po seznámení se spisem mají obhájci ještě možnost podávat různé návrhy na doplnění spisu o nové důkazy. „Nebudeme podávat žádné nové návrhy na dokazování," sdělil v pátek Deníku obhájce Tomáše Zavřela Zdeněk Kratochvíl. Totéž stanovisko platí i pro Kláru Long Slámovou, která obhajuje Michala Kisiova. „Poslala jsem za sebe v pátek substituci, ale nemyslím, že bychom něco doplňovali, protože návrhy se v této fázi vyšetřování většinou zamítají," uvedla Slámová.

Obhájci odhadují, že termín prvního hlavního líčení bude znám ještě do konce roku.

Dlouhé umírání

Brutální čin se odehrál 16. března v podkrovním bytě, který měl pronajatý Michal Kisiov v Havířské ulici v Jihlavě. Tam se podle policie Kisiov sešel s patnáctiletou Petrou, která za ním přišla z diskotéky Ponorka. Kvůli banálnímu důvodu Kisiov vyhodil nahou dívku z okna. Když zjistil, že dívka pád ze čtvrtého patra na beton přežila, odnesl ji zpátky do bytu a na pomoc si přivolal kamarády Zavřela a Doležala.

Kisiov a Zavřel se rozhodli, že dívku uškrtí. Pokoušeli se o to rukama a přitom se střídali. Pak vzali kabel od počítače, který jí uvázali kolem krku, a každý tahal za jednu stranu. Dívka i přesto stále žila. Po chvíli podle policie jednoho z mladíků napadlo obout si motorkářské boty a šlápnout dívce na krk. Přitom se opíral o stropní podhledy. Ale ani tímto způsobem se jim dívku nepodařilo zabít. To trvalo několik minut. Po dalším asi šestiminutovém škrcení dívka zemřela. Tělo pak zabalili do prostěradla a odnesli do kontejneru před dům, kde je zaházeli odpadky.

Petra byla pohřešována od 18. března. Zlom ve vyšetřování nastal 26. března, kdy Michal Kisiov zpanikařil a zavolal na tísňovou linku, že za ním Petra přišla a chtěla cigaretu. Než stačil sejít ke vchodovým dveřím, údajně odešla. Tentýž den byli Kisiov a jeho kumpáni zatčeni. Části těla dívky pak kriminalisté našli na skládce v Henčově u Jihlavy.

Doležal byl původně obviněný z toho, že pomáhal s odklízením těla oběti, byl vyšetřován na svobodě. Nakonec byl ale i on vzat do vazby a obviněn z napomáhání při vraždě. Kisiova a Zavřela měl dokonce hecovat, že jsou neschopni dívku zabít najednou. I jemu tak hrozí za zvlášť závažný zločin vraždy spáchaný po předchozím rozmyslu surovým a trýznivým způsobem až výjimečný trest.

Motiv záhadou

V posledních týdnech čekali vyšetřovatelé i obhájci především na znalecké posudky, které se zabývaly osobnostmi a životem obviněných. Tyto posudky budou pro obžalobu i obhajobu jedním z důležitých důkazů. Znalci se zabývají i pohnutkami, které vedly k vraždě patnáctileté dívky. Motivací Zavřela a Doležala mělo být údajně to, že chtěli pomoci kamarádovi.

Záhadou zůstává, kvůli čemu Kisiov vyhodil dívku z okna. Podle policie to bylo kvůli banalitě. Jestli to vysvětlí Kisiov během hlavního líčení, není jasné, ale před soudem by chtěl vypovídat.

Naopak Zavřel podle obhájce zřejmě u soudu odmítne vypovídat. Jak to bude s Doležalem, je otázka. Napovědět může jeho poslední výslech na policii, po němž byl vzat do vazby. Tehdy výpověď odmítl.

Všem hrozí vysoké tresty. Ve vězení by mohli skončit i na doživotí. Podle posudků je ale jejich náprava možná, takže mohou očekávat tresty mezi dvaceti a třiceti lety.

Jejich životní příběhy jsou podobné rozvrácená rodina, problémy ve škole, alkohol, drogy, žádné zaměstnání…