Dalším lidem shořela auta, většina čelila násilnickým výhrůžkám, ranám pěstí i sexuálnímu nátlaku a žili v permanentním strachu o život svůj i svých blízkých. Jde o jeden z nejhorších případů svého druhu na Vysočině. Deníku se podařilo zjistit, jak skupina fungovala a kdo za ní stál.

Na případ, který vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), jako první upozornil Deník minulý týden.

Mluvčí útvaru Pavel Hanták potvrdil, že na případu pracuje Královéhradecká expozitura ÚOOZ. „Obviněno bylo celkem sedm lidí z Jihlavska a Brněnska pro trestné činy vydírání, obecné ohrožení a poškozování cizí věci," uvedl Hanták.

Podle informací Deníku byli obviněni šestačtyřicetiletý Moldavan Dimitru Carabadjac z Jihlavy, jednačtyřicetiletý Petr Hronek z Jihlavy, osmadvacetiletý Jakub Schwamen-höfer z Jihlavy, pětatřicetiletý Milan Sivák z Jihlavy, dva-atřicetiletý Ivan Suchý z Jihlavy, jednadvacetiletý Ladislav Norek z Vyskytné na Pelhřimovsku a osmatřicetiletý Jan Stach z Brna.

Suchý a Norek jsou v současné době ve vězení. První jmenovaný si odpykává patnáctiměsíční trest za vydírání. Ještě se Schwamenhöferem si vyhlédli muže, po němž chtěli patnáct tisíc korun jinak prý o něm rozhlásí, že jede v drogách. Schwamenhöfer nakonec potrestán nebyl, protože státní zástupce jeho trestní stíhání podmínečně zastavil.

Ladislav Norek se podle známých vždycky toužil stát zločincem. A to se mu také vyplnilo. Loni přepadl banku v Praze, hernu v Jihlavě a mladou ženu na ulici. V říjnu dostal u Okresního soudu v Jihlavě deset a půl roku. Trest si odpykává ve Valdicích.

Ostatních pět obviněných bylo při razii na konci dubna zatčeno a skončili ve vazbě.

Hlavními obviněnými jsou majitel vymahačské firmy DK Invest Real Dimitru Carabadjac a Petr Hronek z firmy HP complex. Obě firmy měly pobočky v Jihlavě a oba podnikatelé odkupovali finanční pohledávky od různých věřitelů. Jenže dlužné částky neúměrně navyšovali o různě vysoké pokuty či úroky až o desítky a někdy i stovky tisíc korun. Od lidí vymohli více než 309 tisíc korun a vydíráním si chtěli vydělat dalšího 1,3 milionu korun navíc oproti původnímu dluhu celkem dvanácti klientů.

Dlužníky podle obvinění například vydírali tak, že jim vyhrožovali násilím a vyvíjeli na ně psychický nátlak, aby podepisovali diskriminační splátkové kalendáře. Většinou si klienty zvali do svých kanceláří v Jihlavě.

Podle kriminalistů šlo o dobře organizovanou zločineckou skupinu lidí, kteří měli přesně rozdělené úkoly. Takto gang fungoval nejméně od července 2009 do prosince 2011. Někteří klienti už nátlak vyděračů gangu nevydrželi a obrátili se na policii.

Gang přiváděl dlužníky do zoufalých životních situací. Například ženě, která nemohla splácet, protože přišla o práci a ocitla se v evidenci úřadu práce, měl Carabadjac říct, že když se s ním vyspí, tak jí odpustí padesátiprocentní pokutu. Žena s návrhem souhlasila.

Jindy si ženu pozval do kanceláře, kde ji nutil k podepsání vysokých splátek tak, že ji držel asi minutu pod krkem, až ji přidusil. Oproti původnímu dluhu byla žena nucena zaplatit navíc 176 tisíc korun.

Další klient musel snést ponížení, když mu údajně Stach chrstl do obličeje kávu, což doprovodil nadávkami a výhrůžkami. Jiný klient se měl podle obvinění po nátlaku Moldavana a Hronka psychicky zhroutil a v únoru 2010 se pokusil spáchat sebevraždu. Podle obvinění chtěli po muži přes devadesát tisíc korun navíc opro-ti původnímu dluhu.

Vymahače nezajímalo ani to, když dlužníkům umřel někdo blízký a neměli ani na to, aby zaplatili pohřeb. To se stalo například ženě, které umřel syn. Tlak neustála a zhruba na měsíc skončila v psychiatrické léčebně. Po návratu si změnila telefonní číslo a s rodinou se přestěhovala. Gang si ji ale stejně našel a znovu vydíral o desítky tisíc korun navíc.

Zapálil auto, ale kumpáni mu ujeli

Vymahači lidem vyhrožovali i zapálením majetku, aby prý původním věřitelům ukázali, že nejsou žádná ořezávátka. V září 2011 pak skutečně začali lidem hořet auta.

V Bezručově ulici v Jihlavě shořel vůz muži, který podal na praktiky vymahačů trestní oznámení. A v září 2012 shořelo auto dalšímu člověku.

Asi nezávažnější případ se odehrál před Vánoci 2011 v jihlavském Horním Kosově. Na případu se podle obvinění podíleli Hronek, Norek, Suchý, Sivák a Schawamenhöfer.

Hronek tehdy požádal Norka, jestli by byl schopný někomu zapálit auto. Šlo o podnikatele z Jihlavy. Za to měl dostat čtrnáct tisíc korun. Poprvé jim akce nevyšla, a tak se o zapálení auta pokusili druhý den…

Čtyři dny před Štědrým dnem měli Suchý a Sivák Norka přivézt v autě na místo činu. Dali mu benzin v PET lahvi, rukavice, kuklu a vysvětlili mu, jak má auto zapálit. Majitel měl auto zaparkované u domu pod dřevěným přístřeškem. Norek auto podle pokynů polil benzinem a zapálil. Pak utekl na smluvené místo, kde na něj měli komplicové čekat v autě. Jenže kumpáni se rozhodli, že si peníze od Hronka nechají pro sebe. Jen kolem něj projeli a nechali ho na místě.

Majitel auta požár sám uha-sil, přesto mu vznikla škoda přes 420 tisíc korun. Kdyby ale nebyl oheň včas uhašen, hrozilo reálné nebezpečí, že by se rozšířil i na rodinný dům, čímž by se ocitli v ohrožení života obyvatelé domu.

Tento čin kriminalisté kvalifikovali jako zvlášť závažný zločin obecného ohrožení spá-chaný organizovanou skupinou. Obviněným za to hrozí až patnáct let vězení.

Gang byl ve svém okolí vnímán jako „důsledně inkasující". Pouhá přítomnost Carabadjace u obětí vyvolávala strach a obavy, protože v hierarchii skupiny to byl právě on, kdo lidem hrozil. Hronek se zase hrozby snažil mírnit. Jan Stach naháněl strach svým fyzickým vzhledem, a tak stačilo, aby byl při jednání s klienty nablízku a občas dal najevo, že má u sebe nůž, čímž chtěl docílit účinnějšího vymáhání dluhů.