Sto tisíc korun v průměru každý měsíc pomůže do městské pokladny přihodit jihlavský vymahač dluhů. Za čtyři měsíce fungování tedy od jihlavských dlužníků vybral již čtyři sta tisíc korun.

Jihlavský vymahač, kterým není potetovaný chlapík, se soustředí převážně na vymáhání dluhu na poplatku za komunální odpad, do budoucna by se ale jeho záběr měl rozšířit.

„Jeho práce nepředstavuje jen výběr dlužných částek, ale zabývá se i dalšími činnostmi. Do současné doby „navštívil" dlužníky v přibližně polovině města," vyjádřil se mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Když je to potřeba, dochází i do práce

Vymahač nejen že navštěvuje bydliště dlužníků, ale dochází za nimi například i do práce. „Kolega například navštívil dlužníka v práci, ten u sebe požadovanou dlužnou částku neměl, ale protože se polekal, doběhl do bankomatu, kde si vybral peníze, a odpoledne je přinesl. Jednalo se asi o dvanáct tisíc korun," přiblížil práci vymahače již dříve vedoucí ekonomického odboru jihlavského magistrátu Jan Jaroš.

Město tak sází na to, že lidé nechtějí mít kvůli dluhům ostudu a problémy. „Nechtějí, aby je tento člověk v práci opakovaně navštěvoval, berou to jako ostudu. V Táboře to funguje stejně, a tam je praxe taková, že když se široká veřejnost dozvěděla, že tam takový člověk začal působit, zvýšil se objem částek, které byly uhrazené dobrovolně," řekl Jaroš. Hlavním úkolem jihlavského vymahače je připomenout lidem, že zapomněli zaplatit. „Žádný problematický výstup neevidujeme," dodal mluvčí Tulis.

Osloví více dlužníků

Mezi přínosy, kterými jihlavský vymahač disponuje, je podle Jaroše například to, že dokáže oslovit daleko více dlužníků než úřednice v kanceláři.

„Odpadá nutná administrativa. Navíc to má i sociální aspekt. Lidé se ne vždy v této problematice orientují, a tak jim můžeme pomoci. Navíc nejenom, že se vymahač snaží vymoci peníze, ale také ověřuje, že adresa bydliště, kterou dlužník uvedl, je správná. Pokud zjistí, že ne, může se zeptat u sousedů a dopátrat se dál," informoval Jaroš.

V současné době mají dlužníci Jihlavě zaplatit kolem čtyřiceti milionů korun. Pokud některé případy nedokáže vymahač vyřešit, předává magistrát dluh dál, tedy exekutorské firmě, u níž dluh rapidně narůstá.