Přesto policisté majitele nabádají, aby obzvláště nyní, po ukončení rekreační sezony, své nemovitosti před zimou důkladně zabezpečili. „Objekt a věci v něm pojistěte proti krádeži, požáru a dalším škodným událostem. Také jej řádně zajistěte alespoň mechanickými zábrannými prostředky - nejlépe uzamykatelnými okenicemi, bezpečnostním zámkovým systémem, mřížemi. Využít lze například i elektronickou ochranu a případné napojení objektu na mobilní telefon,“ popsala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Lepší podle policistů je také nenechávat uvnitř chat žádné cennosti. Právě věci, které se dají snadno prodat, totiž končí ve spárech zlodějů nejčastěji. „Jedná se obvykle o různé nářadí - pily, vrtačky, brusky, sekačky, různé domácí elektrospotřebiče, ale i přikrývky, potraviny, alkoholické nápoje, jízdní kola, propanbutanové lahve nebo dokonce i benzin v kanystrech. Pachatelé odcizují také další cennosti, které se nacházejí v chatě – starožitnosti, počítače, kamery, televizory, fotoaparáty,“ uvedla další příklady Dana Čírtková.

V případě, že se chataři přesto rozhodnou cenné předměty v rekreačním obydlí ponechat, je dle strážců zákona rozumné pořídit jejich fotodokumentaci a popis pro případ krádeže. „Naše rodina má chatu u Nového rybníka poblíž Polničky. Vždy na začátku podzimu, kdy už tam netrávíme tolik času, začneme odvážet dražší věci. Vše pořádně pozavíráme a pozamykáme. Jsme také domluvení se sousedy, kteří sem jezdí i mimo sezonu, že nám chatku vždy zkontrolují. A i my se sem snažíme, když je hezky, alespoň jednou do měsíce zajet, i když to nemáme úplně blízko,“ popsala Jitka Kabrdová z Brna.

Právě kontroly nemovitostí jsou podle policistů důležité. Nejčastějším cílem zlodějů totiž bývají objekty delší čas opuštěné, obvykle na odlehlých místech, kde není takový pohyb lidí. Dovnitř se nenechavci dostávají většinou po vypáčení a rozbití skleněné výplně oken nebo dveří a vypáčení dveří nebo rozlomení zámku. V případě, že má majitel nemovitosti podezření na vloupání, neměl by se snažit zadržet pachatele na vlastní pěst. Stejně tak raději nevstupovat dovnitř vykradeného obydlí, aby neponičil stopy. Ideální je okamžitě zavolat policii na linku 158.

Počet nahlášených vloupání se během let na Žďársku snižuje. Letos strážci zákona řešili již zmiňovaných čtrnáct případů, loni jich bylo za stejné období od počátku roku do konce srpna 13, přičemž objasnit se jich povedlo 31 procent. Za stejnou dobu v roce 2015 nahlásili lidé vloupání do chat dokonce 23. Policistům se podařilo objasnit 48 procent z těchto případů.