Kauza nenapravitelného pisatele výhružných dopisů, pětašedesátiletého Františka Fialy z Jihlavy, má další rozměr. Případ invalidního důchodce s mozkovou poruchou a vážnými pohybovými problémy se nikdy nemusel dostat k soudu, pokud by Česká pošta přestala dopisy hned na počátku doručovat. Pošta na to měla plné právo, protože obálky, které Fiala posílal, nebyly ve většině případů opatřeny platnou známkou. Pošta dopisy s viditelně nevhodným obsahem bez známek doručuje poškozenému Michalu Radošovi z Plzeňska už pět let. Podle pravidel České pošty by paradoxně měl adresát za doručení výhružných dopisů bez platné známky ještě zaplatit.

„Musím přiznat, že jsem se nad postupem pošty podivoval hned, když se začal případ vyšetřovat," svěřil se Deníku státní zástupce Kamil Špelda.

František Fiala od roku 2009 posílá Radošovi obálky polepené vulgarismy a dopisy s nadávkami a výhružkami smrtí. Důvodem jsou osobní spory. Fiala se nemůže sířit s tím, že s ním v roce 2008 Michal Radoš ukončil nájemní smlouvu na byt v Plzni a odvezl odtud tuny odpadu, o nichž Fiala tvrdí, že to byly jeho osobní věci. Radoš od té doby dostal od Fialy 160 dopisů. Důchodce za to byl ve středu už podruhé odsouzen. Podle zatím nepravomocného rozsudku se má podrobit ústavní psychiatrické léčbě a Radošovi zaplatit odškodné 50 tisíc.

„Nevšiml jsem si, že by na některém z dopisů byla poštovní známka odpovídající hodnoty," podotkl Kamil Špelda. Místo známek lepí Fiala na obálky formátu A5 napodobeniny vystřižené z novin a časopisů. V obálkách byly obsáhlé několikastránkové dopisy s nevybíravým obsahem. V poslední době už v nich byly pouze nicneříkající papíry.

Michal Radoš dopisy vyndává ze své schránky už pět let. Doručovatelky mu je tam házejí i přesto, že nemají platnou známku. Správně by se ho měly zeptat, jestli chce dopisy přebírat, a pokud ano, měl by poplatek za známku uhradit on. „Obecně platí, že Česká pošta požádá při dodání adresáta, aby tuto cenu nebo její část, zvýšenou případně o doplatek pět korun, uhradil za odesílatele. Pokud adresát částku neuhradí, pošta může zásilku vrátit odesílateli, v případě, že zná jeho adresu," uvedla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Pravdou je, že Fiala zpětnou adresu na dopisy nepsal. Radoš na začátku zřejmě jeho nové bydliště neznal. Proč Radoš obálky dál přebíral a nedohodl se s poštou, aby mu je přestala nosit, není známo. Místo toho dál přebíral poštu a když mu došla trpělivost, podal na Fialu trestní oznámení.

„Na poště zjišťuji, jak se věci mají. Pro pana Radoše je nejjednodušší stavit se na poště a říct, že žádné doplatky platit nechce a ať mu tyto dopisy nedoručují," radí poškozenému mluvčí pošty Selicharová.

Fiala byl za nebezpečné pronásledování odsouzen dvakrát. První podmínku zahladila amnestie. Po středečním rozsudku neudržel rovnováhu a zhroutil se na zem. Několik minut trvalo, než se podařilo Fialu dostat ze soudní síně. Nakonec pro něj musela přijet záchranná služba. Fiala skončil v nemocnici. Podle jeho manželky je na oddělení JIP a má zlomeninu krčku.