„Útočník ho zastřelil samopalem. Držel ho pravděpodobně Sobotka na žádost podnikatele Petra Pavla Bezděkovského," uvedla státní zástupkyně Vladimíra Novotná. Jeho stíhání policisté před rokem zastavili, když ho v jeho cele našla vězeňská služba oběšeného.

Sobotka u soudu mluvil o případu poprvé. „Kousek od místa činu jsme pár dní před vraždou s Trkanem vykradli novostavbu. S tím nápadem přišel on. Pak jsme šli do jeho garáže, kde jsem uviděl samopal. Když jsem v televizi viděl, co se stalo, došlo mi, že na Tofla střílel on," prohlásil Sobotka.

Když prý se na to Trkana ptal, okřikl ho, ať se o to nezajímá. „Bylo mi jasné, že tam budou naše pachové stopy ještě z té krádeže. Vyděsilo mě to. Měl jsem strach jít na policii," sdělil Sobotka.

Podle Trkana naopak střílel Sobotka a on pouze domlouval setkání s Bezděkovským, pro kterého pracoval jako řidič a ochranka. „Nechtěl, aby někdo Tofla zabil. Jen ho chtěl postrašit, když před ním rozstřílí jeho auto. Kvůli tomu dal Sobotkovu samopal. Jakmile později zjistil, že Tofla zabil, rozčílilo ho to," řekl Trkan.

Potřeboval se podle něj dostat k penězům, které mu dlužil. „To, že byl najednou mrtvý, mu přísun k nim znemožnilo," okomentoval Trkan.

Upozornil, že Bezděkovský už od začátku věděl, že ho policie z vraždy podezírá. „Ukazoval mi okopírovaný vyšetřovací spis. Tvrdil, že má někoho u policie, kdo mu dává informace," konstatoval Trkan.

Bezděkovský byl podle něj stále nervóznější. „Chodil za mnou i v noci. Začal kouřit a byl nesnesitelný. Kdyby to nebyl zrovna on, asi už bych se dávno udal na policii a odseděl si svou část trestu. Jeho jsem se ale bál," hájil se Trkan.

Soudkyně Jaroslava Bartošová včera také přečetla výpovědi některých méně důležitých svědků, jak je uvedli na policii. Mezi nimi i Radovana Gaľy, který s Toflem mluvil jen hodinu před jeho smrtí. „Měli jsme obchodní schůzku v Olomouci. Pořád někam telefonoval. Vím, že se Bezděkovského bál. Prý mu vyhrožoval," uvedl muž.

Gaľa tomu ale nepřikládal žádnou důležitost. „Tofl říkal něco o tom, že mu Bezděkovský má dávat nějaké peníze, ale nechce se mu do toho," dodal svědek.

Proces pokračuje u soudu ve středu výslechem soudních znalců.

Radek Sobotka u brněnského soudu.