To je ale zatím vše, co se veřejnost od policie dozvěděla. Městské státní zastupitelství v Praze uvalilo na celý případ přísné informační embargo. Kdy bude prolomeno?

„Mělo by to být v řádu týdnů. Jinak zatím platí to, co už jsme sdělili na začátku, že se s ohledem na další vyšetřování nemůžeme k případu vyjadřovat," konstatovala pro Deník mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Jedním ze zavražděných taxikářů je i osmapadesátiletý Milan P.z Bratřic na Pelhřimovsku. Jeho tělo bylo nalezeno loni v dubnu v pražské Uhříněvsi. Do Prahy Milan P. odjížděl za prací a na víkend se vracel za manželkou na Vysočinu, kde koupil a zrekonstruoval rodinný dům.

Zatímco muž obviněný z jeho vraždy sedí ve vazbě, známí a kamarádi Milana P. by už chtěli vědět, kdo má šílený čin na svědomí a jakou měl motivaci.

„Milan patřil k oblíbeným lidem v obci. Všichni už by chtěli vědět, co se stalo," uvedl starosta Bratřic Zdeněk Zeman.

Deník mluvil i s manželkou Milana P. Ta se ale nechce o případu s novináři bavit. Není tedy jasné, zda kriminalisté rodinám obětí sdělili podrobnosti o případu a k obviněnému muži. Lze se jen dohadovat, zda vyšetřovatelé prozradili rodinám totožnost obviněného, aby například zjistili, zda se s ním oběti znaly či nikoli.

Mlčení policie může mít různé důvody. Podle zkušeného kriminalisty z Vysočiny Pavla Kubiše je k tomu může vést i to, že obviněného podezřívají i z dalších trestných činů. Detektivům se například dodnes nepodařilo objasnit vraždu důchodkyně z loňského února, kterou někdo zastřelil v tramvaji linky číslo 17 v Modřanech.

Důvodů k mlčení může být mnoho

„Těch důvodů, proč zatím nechtějí kolegové zveřejnit více podrobností, může být mnoho. Například vyhodnocují zajištěné stopy, nechtějí prozrazovat informace, které by jim narušily vyšetřování, mohly by ovlivnit případné svědky. Důvodem může být také to, že nechtějí svědky dostat pod mediální tlak. Může jít také o rozhodnutí státního zástupce, který považuje zveřejnění z různých důvodů za předčasné," podotkl Kubiš.

Kriminalista zmínil jeden případ z Vysočiny, kdy také před veřejností tajili informace k závažným případům, na nichž pracovali.

„Šlo například o kauzu pohlavního zneužívání a znásilnění, které měl na svědomí bývalý voják. Informace jsme drželi pod pokličkou rok. Jedním z hlavních důvodů byla ochrana svědků," nastínil Pavel Kubiš.

Vysočinští kriminalisté mají také zkušenosti s vyšetřováním násilných trestných činů na taxikářích. Před pěti lety vyšetřovali vraždu taxikáře ze Žďáru nad Sázavou. Dvacetiletý Jakub Chvátal tehdy čtrnácti bodnými ranami zavraždil taxikáře, který vezl Chvátala ze Žďáru do Polné. Podle soudu šlo o loupežnou vraždu. Kriminalisté tehdy pachatele dopadli dřív, než našli tělo. K tělu dovedl kriminalisty až sám vrah. Za loupežnou vraždu byl Jakub Chvátal Krajským soudem v Brně odsouzen na 17,5 roku.

S ježděním musel skončit také taxikář Roman H. z Třeště na Jihlavsku. Před pěti lety byl přepaden a okraden. Čtveřice násilníků Romana H. přepadla na objednávku konkurenčního taxikáře z Třeště. Taxikář dostal několik ran železnou tyčí. Násilníci mu ukradli auto a nechali ho napospas svému osudu. Roman H. přežil, ale dlouhou dobu poté žil v permanentním strachu. Násilníci dostali dlouholeté tresty.

Nedávno dostal šestiletý trest i muž, který loni v lednu oloupil a zmlátil taxikáře ve Žďáru nad Sázavou. Kromě loupežných motivů mohou být důvodem k přepadení taxikářů podle Pavla Kubiše například osobní spory či náhodné potyčky. Jaký důvod měl vrah tří pražských taxikářů, zůstává veřejnosti zatím utajeno.