„Dotyčný byl po řádném vykonání celé délky trestu propuštěn na svobodu,“ potvrdila informaci mluvčí Krajského soudu v Brně Eva Sigmundová.

Doležal si trest odpykával ve věznici Plzeň – Bory. Na konci března 2015, tedy ani ne po uplynutí poloviny trestu, si k plzeňskému soudu podal žádost o podmíněné propuštění na svobodu. Jenže než stačil soud zasednout a jeho žádost projednat, Doležal ji stáhl. Z jakého důvodu, není známo. Podle informací Deníku Doležal další žádost o podmíněné propuštění už nepodal.

Nově otevřený most přes dálnici D1 u Měšína.
OBRAZEM: Je konec uzavírce. Měšínský most je už v provozu

Zda se po propuštění vězení vrátil do Jihlavy, není jasné. „Po skončení soudního řízení už jsem s klientem v kontaktu nikdy nebyl. Neozval se mi ani po propuštění na svobodu,“ uvedl pro Deník obhájce Doležala Jaroslav Homolka z Jihlavy.

Kriminalisté původně Doležala obvinili z toho, že svým kamarádům Michalu Kisiovovi (nyní M. Ambrosius Pokorný) a Tomáši Zavřelovi pomáhal dívku vraždit, když je měl slovně hecovat, že nejsou schopni ji zabít. Krajský soud v Brně ale konstatoval, že pro toto tvrzení není dostatek důkazů. Doležal byl nakonec odsouzen za přečin nadržování.

Pomocí s odklízením těla mrtvé dívky totiž oběma vrahům umožnil případně uniknout trestnímu stíhání. Doležal za to dostal pouze dva roky nepodmíněně. Vrchní soud v Olomouci mu ale nakonec trest ještě o dva roky zpřísnil, čímž mu za tuto právní kvalifikaci uložil nejpřísnější možný trest.

Zatímco Doležal už je na svobodě, Kisiov – Pokorný a Zavřel mají před sebou ještě dvacet let za mřížemi. Pokorný dostal pětadvacet let a Zavřel čtyřiadvacet let vězení.

Dívka byla pohřešována od 18. března roku 2013. Torzo jejího těla bylo nakonec nalezeno na konci měsíce na skládce komunálního dopadu v Jihlavě – Henčově. K tělu kriminalisty přivedli obvinění mladíci, kteří se k činu přiznali.

Tragická nehoda na silnici první třídy u Antonínova Dolu.
Tragická nehoda zastavila dopravu u Antonínova Dolu

Dívku měl nejprve z okna v Havířské ulici vyhodit Michal Kisiov. Dívka mu údajně vyhrožovala, že ho udá za znásilnění. Jenže dívka pád přežila. Kisiov ji vynesl zpátky do bytu a zavolal na pomoc Zavřela. S ním přišel do bytu i Doležal. Kisiov a Zavřel se pak snažili dívku několik desítek minut zavraždit. To se jim nakonec povedlo, když ji například škrtili kabelem od počítače nebo jí dupali na hlavu motorkářskou botou.

Otřesný případ už inspiroval filmaře. Nedávno se stal předlohou pro jeden díl televizního seriálu Život a doba soudce AK na České televizi pod názvem Nelidskost.

Fotografie u článku je archivní.