Za smrt matky hrozí ženě patnáct až dvacet let nebo výjimečný trest. Podle informací Deníku se dcera snažila matku už dříve „léčit“ odvary z jedovatých bylin.

„Žena byla obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy spáchaného s rozmyslem a po předchozím uvážení. Ohrožena je až výjimečným trestem, protože se domníváme, že motiv činu byl zištný v tom smyslu, že pro sebe chtěla získat majetkový prospěch,“ informoval pro Deník žalobce Jan Adam z jihlavské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně.

Obviněná žena podle obvinění nalila matce do kávy 88 mililitrů metanolu. Ten získala tak, že si ho objednala přes internet. „Prodejci se prokázala falešnými identifikačními údaji,“ podotkl Adam.

Okresní soud v Havlíčkově Brodě.
Kauza bytových podvodů v Brodě: žalobce žádá nepodmíněné tresty pro tři aktéry

Neobvyklý případ se stal v únoru loňského roku. Policie o něm dodnes neinformovala. Deník na případ narazil při rekapitulaci loňských nejzávažnějších trestných činů. Ty byly na Vysočině celkem čtyři.

Případ travičky se odehrál v únoru v jednom z jihlavských bytů. Motiv činu byl podle kriminalistů zištný. Dcera podle zjištění detektivů měla svou matku připravit o vlastní byt, proto jí měla platit nájemné. Jenže to se zřejmě dceři nechtělo, a podle obvinění se chtěla matky zbavit.

Jednání se konalo ve středu šestého prosince dopoledne a provázelo ho bezpečnostní opatření justiční stráže.
Matka chlapců z Jihlavska, které hledala policie, odmítla u soudu vypovídat

Obviněná žena se podle informací Deníku k činu částečně doznala. Rozporuje ale množství metanolu, jaké matce do kávy nalila. Mimo jiné na svou obhajobu také uváděla, že její matka ve větší míře požívala alkohol. Dcera údajně jen chtěla, aby se matce po metanolu udělalo špatně a od požívání alkoholu ji to odradilo. Tomu ale kriminalisté nevěří, proto ji obvinili z přísnější trestní sazby.

Kriminalistům se podařilo zjistit i to, že obviněná své matce v minulosti vařila různé odvary z bylin. Údajně, aby ji léčila. Jenže některé byliny byly jedovaté. „Obviněná měla matce například vařit odvar z jedovatého durmanu,“ uvedl žalobce Adam.

Ilustrační foto.
Bankomat v Telči vykradli muži z Chorvatska. Další útoky podle všeho chystali

Dcera měla dokonce matce píchnout injekci s neznámou tekutinou. Po aplikaci matka skončila v nemocnici s vážným otokem zad. Co přesně dcera matce píchla, není známo. Lékaři tehdy na nic podezřelého nepřišli. Další okolnosti případu by měly vyjít najevo během soudního řízení před Krajským soudem v Brně. Obžaloba už byla podaná.

Kromě případu travičky řešili kriminalisté na Vysočině vraždu ženy v Chotěboři, pokus o vraždu na škole v Třebíči, dokonanou vraždu ve Velké Bíteši. Všechny případy se podařilo kriminalistům objasnit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Novoroční ohňostroje ve Žďáru nad Sázavou.

Zdroj: Milan Šustr