Jde současně o nejzávažnější zločiny vůbec. Ministerstvo obrany je přesvědčeno, že zločinnost veteránů nemá s jejich službou v armádě nic společného.

„Každý trestný čin, zejména násilný, spáchaný vojákem či bývalým vojákem, však přitahuje velkou pozornost médií, stejně jako zločiny spáchané policisty, učiteli, zdravotníky, nebo příslušníky jiných profesí, které se ve společnosti těší obecné autoritě. Vojáci přitom podobně jako zástupci ostatních takovýchto profesí ve skutečnosti nepředstavují mezi pachateli trestné činnosti statisticky nijak významnou skupinu v porovnání s obecnou populací," uvedl hlavní psycholog Ministerstva obrany Marek Malý.

Veřejně dostupné zdroje dávají Malému za pravdu. Od roku 2004 jsou známy příběhy pouze čtyř bývalých profesionálních vojáků, kteří se dostali do problémů se zákonem a měli nějakou vazbu na Vysočinu. Na druhou stranu nejde o nějaké drobné krádeže či nezaplacené pokuty za parkování. Bývalí vojáci neváhali vraždit, loupit, obchodovat s nebezpečnými chemikáliemi a zneužívat děti. Jeden byl odsouzen, jiný je stále na seznamu hledaných osob, další zemřel během činu a jeden na svůj soud teprve čeká.

Podivín s nožem

Poslední případ se odehrál teprve před pár dny v Havlíčkově Brodě. V pátek 5. února byl na noční směně ve firmě Pleas brutálně ubodán jednadvacetiletý zaměstnanec. Kriminalisté zveřejnili informaci, že oběť měla na krku a na zádech desítky bodnořezných ran a čin byl podle nich spáchán zvlášť brutálním způsobem.

Z vraždy byl nakonec obviněn třiačtyřicetiletý kolega zavražděného Vlastislav Růžička z nedalekého Utína. Na soud nyní čeká ve vazbě a za zločin vraždy v přísnějším odstavci kvůli brutalitě mu hrozí až výjimečný trest. Růžička je bývalým profesionálním vojákem. V armádě byl od roku 1991 až do roku 2009, pracoval zde jako řidič a vykonával funkce do úrovně čety.

Kromě toho byl několikrát vyslán do zahraničí. „Byl šestkrát v zahraničních misích, jedenkrát v Kuvajtu a pětkrát na Balkáně v Bosně a Hercegovině a v Kosovu. Naposled to bylo v roce 2003," upřesnil mluvčí Ministerstva obrany Petr Sýkora. Z armády pak Růžička odešel po skončení závazku.

Podle zaměstnanců Pleasu u sebe Růžička nosil velký nůž s asi dvaceticentimetrovou čepelí a často se chlubil, že je bývalým vojákem. Nůž zaměstnanci používají ke své práci. Mohou si přinést svůj, ale mají možnost jej i vyfasovat.

Sexuální dobrodruh

V dubnu loňského roku pak neuspěl se svou stížností k Ústavnímu soudu bývalý elitní voják Viktor Štingl z Chomutovska. Ten byl odsouzen k devíti letům vězení za pohlavní zneužívaní dětí včetně nemluvněte. Matky dětí přemlouval na internetu, aby mu své potomky poskytly za peníze. Jedna z matek byla z Vysočiny a celý případ vyšetřovala krajská kriminálka v Jihlavě.

Podle pravomocného rozsudku tak činil od ledna 2010 do března 2012. Na síti vystupoval pod přezdívkami. Obvykle jim nabízel kolem pěti tisíc korun za orální sex i pohlavní styk se školačkami, ale i s nemluvňaty. Znalci nakonec konstatovali, že muž není sexuální deviant. Štingl působil i jako člen ochranky expremiéra Jiřího Paroubka.

Štingl pracoval u vojenské policie, měl být členem ochrany delegací a byl zařazen v jednotce SOG – útvaru speciálních operací vojenské policie. Zajímavé je, že v době zatčení už v armádě nepůsobil sedm let. Tedy stejně dlouhou dobu jako Vlastislav Růžička, obviněný z vraždy v Brodě. Za novou prací Štingl dojížděl na Slovensko, kde byl zřejmě zaměstnán jako člen ochranky ve sportovním klubu.
Návrat do civilu před několika lety nezvládl ani bývalý armádní veterán, jednatřicetiletý Petr Kubát z Havlíčkova Brodu. V červenci 2004 přepadl pobočku banky ČSOB s granátem v ruce. Na útěku pak střílel po policistech. Jejich auto zasáhl asi jedenáctkrát. Nakonec se sám odpálil granátem u stromu nedaleko kostela v centru města.

Kubát sloužil u jednotek OSN v bývalé Jugoslávii. Podle dřívějších informací s ním byly problémy již při jeho pobytu v Bosně. Kubát na misi při sporu o místo na spaní pobodal jiného vojáka a byl stažen. Podle předsedy Sdružení válečných veteránů Pavla Budinského vypovídá Kubátův případ o vážných problémech, jimiž trpí veteráni po návratu z válečných oblastí.

Stres z války

Podle psychologa Marka Malého může být potencionální faktor ve spojení s trestnou činností veteránů vliv posttraumatického stresu, porucha osobnosti či jiná duševní porucha.

„Pokud jde o nasazení našich vojáků v zahraničních operacích, armáda samozřejmě sleduje psychický stav vojáků v souvislosti s jejich nasazením právě s ohledem na posttraumatickou symptomatologii. Provádějí se psychologická vyšetření vojáků po návratu z operací a podle provedených výzkumů, která realizovala Ústřední vojenská nemocnice, je tato posttraumatická symptomatologie u našich vojáků nízká," řekl Marek Malý dvanáct let od události.

Ztracený chemik

Zajímavý je i případ bývalého vojáka z povolání, který dosáhl hodnosti majora a inženýra chemie, Ladislava Pilce z Jihlavy. Pilc měl pronajaté prostory ve Chvaleticích na Pardubicku, kde byl v roce 2006 náhodou nalezen nelegální sklad nebezpečných chemikálií. V jeho útrobách se našel i bojový plyn fosgen.

Krátce nato vyšlo najevo, že je Pilc už od roku 2003 nezvěstný. Zmizel krátce po rozvodu a dodnes jako by se po něm zem slehla. Objevily se i spekulace, že je po smrti. Deník byl tehdy v kontaktu s matkou Pilce, která žije na Slovensku a zmizení svého syna si nedokázala vysvětlit.

Před rokem 2010 se o případ zajímali kriminalisté z oddělení vražd Jihomoravského kraje. Tělo Pilce dokonce hledali v jihlavském domě, kde žila bývalá manželka Pilce se svým partnerem. Na nic podezřelého ale policisté nenarazili. Ladislav Pilc dodnes figuruje v policejní databázi hledaných osob. V roce 2009 byl Pilc Okresním soudem v Jihlavě prohlášen za mrtvého.

V zemi je nyní třináct tisícovek veteránů z válek

Ministerstvo obrany v současné době eviduje zhruba třináct tisíc novodobých válečných veteránů (účastníci zahraničních misí po roce 1990). Péče o válečné veterány je podle mluvčí ministerstva Jany Zechmeisterové jednou z priorit. „Jen za poslední období lze uvést jako příklad dva větší projekty, které se zaměřují právě na pomoc novodobým válečným veteránům při adaptaci po odchodu z Armády České republiky.

Projekt Začleňování válečných veteránů do civilního života s důrazem na uplatnění na trhu práce byl zahájen v roce 2012 a skončil v srpnu loňského roku," uvedla Zechmeisterová.

V této souvislosti požádalo více než čtyři stovky válečných veteránů o pomoc s uplatněním na trhu práce poté, co odešli do civilní sféry, nebo těsně před ukončením služebního poměru. V zemi bylo zřízeno sedm poradenských center, uskutečnilo se 370 rekvalifikačních kurzů, 204 veteránů nalezlo nové zaměstnání. Ministerstvo také nabízelo na půl roku možnost refundace mzdy zaměstnavateli do výše pětadvaceti a a půl tisíce korun.

Vloni připravilo Ministerstvo obrany, podřízené příspěvkové organizace, státní podniky a zdravotnická zařízení řadu dalších projektů, které válečným veteránům pomohou s uplatněním na trhu práce a nabídnou adekvátní zdravotní péči. Na přípravě projektů resort obrany s veterány úzce spolupracoval tak, aby odpovídaly jejich potřebám.

Jedná se o nabídku rekvalifikací a uplatnění na trhu práce, zdravotnickou a psychologickou a duchovní podporu, sociální služby a benefitní programy. „Pro státní podniky, jejichž zakladatelem je Ministerstvo obrany, představují novodobí váleční veteráni velmi kvalitní odbornou pracovní sílu. Vojenský opravárenský podnik například připravil projekt rekvalifikace na servisní techniky pro opravy pozemní vojenské techniky. Podobnou aktivitu, zaměřenou na opravy letecké vojenské techniky, nabízí i LOM Praha," informuje Jana Zechmeisterová.
Vojenské lesy a statky pak mají pro bývalé aktivní vojáky a válečné veterány k dispozici pracovní místa v rámci ostrahy důležitých objektů.

V oblasti zdravotní péče už řada služeb pro válečné veterány i vojáky v aktivní službě existuje. Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) v pražských Střešovicích a vojenské nemocnice v Brně a Olomouci shodně svoji nabídku ještě dále rozšířily v oblasti psychiatrické, psychologické péče a duchovní péče či prevence. V ÚVN od 1. září 2015 například běží program podpory zdraví zaměřený na prevenci civilizačních nemocí.

„Veterán může do Prahy přijet i s rodinou, která bude bezplatně ubytována v areálu nemocnice a během dvou dnů podstoupit komplexní vyšetření," nastínila mluvčí.

Dalšími organizacemi, které nabízejí veteránům pomoc, jsou příspěvková organizace Armádní servisní, která veteránům nabízí ubytování a Vojenská lázeňská a rekreační zařízení, která od letošního roku spouští program speciální léčebně-rehabilitační péče. Na svých webových stránkách tato organizace navíc zřídila databázi firem, které válečným veteránům poskytují cenová zvýhodnění či jiné benefity.