„U nás není počítáno s metamfetaminem nikde v tabulkách," uvedla Smejkalová. Městys přitom potřebuje mít potvrzeno, že má kontaminovanou oblast, aby mohl požádat o dotaci ministerstvo životního prostředí. Dům s nelegální varnou je obklopen obytnou zástavbou, blízko něj je také zdravotní středisko. Případ komplikuje i to, že území nese další zátěž kdysi způsobenou průmyslovou výrobou.

„Hygienická služba nepovoluje varny pervitinu a proto je taky nekontroluje. Neexistuje vůbec norma na škodliviny z toho vzniklé," potvrdil Jan Říha, ředitel krajské hygienické stanice. Vstoupil tak do debaty o kauze, již včerejším zasedání krajského zastupitelstva Vysočiny otevřel zastupitel za opoziční lidovce Vít Kaňkovský. Uvedl, že jako poslanec už ve Sněmovně v této věci interpeloval ministra zdravotnictví.

I v případě přiznání státní podpory na sanaci by zřejmě Křižanov potřeboval pomoc s úhradou povinného podílu žadatele. Náklady zřejmě půjdou do milionů korun.

Ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec uvedl, že specializovaná laboratoř nabídla, že v budově s varnou otluče omítky a zdivo vyčistí omýváním chemikáliemi, což by prý stálo čtyřicet až padesát milionů. Podle Kadlece v minulých letech takový postup u žádné odhalené varny v zemi nebyl použit. „Všude se to nechalo vyvětrat a po čase škodlivé látky vytěkaly," řekl. Jestli je Křižanov v tomto případě unikátním případem, by podle něj měla potvrdit autorita ověřená veřejnou správou.

Průzkum lokality teď nechá udělat Česká inspekce životního prostředí. Výsledky by měly být známy během podzimu. Pokud se znečištění potvrdí, bude inspekce hledat jeho původce. Jinak bude zřejmě na Křižanovu, aby požádal o podporu na sanaci stát.