Škodu za zhruba deset tisíc korun napáchal o víkendu vandal v Nové Vsi u Nového Města na Moravě. Zaměřil se hlavně na tamní autobusovou zastávku, nevynechal ale ani telefonní budku.

„Co se týče různého nepořádku, ten jsme v zastávce mívali i dříve. V takovém rozsahu jsem tu ale ještě vandalismus nezažil,“ uvedl starosta obce Pohanka. Neznámý pachatel poškodil okenní parapet zastávky, rozbil okna i výplně dveří. Na betonové podlaze pak zapálil tapetový papír, jenž zatížil kamenem z nedaleké skalky.

Zapálená budka

Vandal také vytrhal okrasné květiny a zapálil telefonní seznam v budce, přičemž žár částečně roztavil i sluchátko. Novovesští doufají, že se policii podaří viníka odhalit a ten napáchané škody uhradí. „Peněz nazbyt totiž v obecním rozpočtu moc nemáme a určitě by se pro ně našlo lepší využití,“ dodal Václav Pohanka.

Bohaté zkušenosti mají s vandalismem i v Radostíně nad Oslavou. Když se v obci koná taneční zábava, její účastníci si při návratu občas vezmou na mušku právě zastávky, dopravní značky či odpadkové koše, jež končí například v rybníce. „Čekárny máme poměrně nové a hezké. Každoročně jsou však demolovány a znečišťovány, a to od nepořádku uvnitř až po rozbitá okna,“ popsal radostínský starosta Josef Fabík. Ročně tak na opravu čekáren putuje zhruba deset tisíc korun.

Také ve Zvoli jsou oblíbeným terčem vandalů právě zastávky. „Podobný případ, jako se stal v Nové Vsi, jsme řešili i my. Měli jsme rozbitá okna čekárny a dveře byly vylomené z pantů,“ připomenul starosta Zvole Mojmír Starý. Ve vsi páchají škody i lidé vracející se z tamní diskotéky, provozovatel však po každé akci obec projíždí a poškozený obecní majetek dává do pořádku na vlastní náklady.