Policisté totiž v červenci za souhlasu dozorujícího žalobce případ takzvaně odložili s tím, že se podle jejich názoru nestal žádný trestný čin ani přestupek. Najatí detektivové jsou ale opačného názoru. Navíc kritizovali postup policistů, protože je nepovažovali za stranu poškozenou, a odmítli je o vývoji případu informovat, přestože to byli právě oni, kdo trestní oznámení podávali.

Obřadní síň a zázemí
Válka pohřebních služeb ve Žďáře: policie nikoho stíhat nebude

„V daném případě bude třeba prověřování doplnit o další úkony, skutková zjištění pečlivě vyhodnotit a rozhodnout s tím, že vám náleží v tomto trestním řízení postavení poškozeného. Věc tak byla vrácena Okresnímu státnímu zastupitelství ve Žďáře nad Sázavou s konkrétními pokyny k dalšímu opatření,“ napsala v dopise detektivní kanceláři krajská státní zástupkyně Lenka Fortelná.

Policie se tak bude muset případem i nadále zabývat. Žďárské zastupitelství přitom kauzu už jednou smetlo ze stolu a dokonce ji muselo řešit Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.

Obřadní síň  na Zelené hoře.
Pohřbívání na Zelené hoře má další otazník: výpověď pohřební služby

„Kvitujeme to, že nám dává nadřízené státní zastupitelství za pravdu. Jsme přesvědčeni, že došlo k trestnému činu, a uvidíme, co bude dál,“ vyjádřil se pro Deník soukromý detektiv Jan Švandrlík.

Soukromé očko si na prověření zakázky najala pohřební služba Pietas – Vysibla ze Žďáru, které se nelíbil postup radnice při výběru nového nájemce prostor na Zelené hoře a s tím spojené pohřební služby.

Obřadní síň a zázemí
Válka pohřebních služeb: soukromý detektiv kritizuje postup policie

Výběrové řízení nakonec vyhrály dvě firmy Charon J+J z Polné a RV Pohřební služba Vevera. Pietas – Vysibla se musela ze Zelené hory po mnoha letech stěhovat.