Scéně jako z béčkového akčního filmu přihlíželi v pátek odpoledne lidé 
v Židovské čtvrti a na Karlově náměstí v Třebíči.

Dlouhodobé neshody dvou mužů tu totiž vyústily v napadení mladšího z nich a následné bitce učinil přítrž až policejní zásah.
Celou potyčku doslova z první ruky sledovala Vlasta Tomková ze Starče.

Před čtvrtou hodinou odpoledne spolu s dětmi a svojí matkou zrovna šla po Havlíčkově nábřeží v Židovské čtvrti. „Proti sobě tam šly dva páry, oba kluk a holka, a jeden z nich měl s sebou staforda. Celé se to seběhlo rychle, oba kluci se do sebe najednou pustili a ozval se výstřel," líčí svědkyně.

Ta přímo na místě incidentu nezaznamenala, o jakou zbraň se jedná, kdo střílel ani zda byl někdo zasažený. Podle policejní mluvčí Jany Kroutilové šlo o plynovou pistoli a v sebeobraně ji použil napadený.

„Byla to velká rána, pes a jedna holka utekli, druhá slečna tam zůstala. Já jsem volala policii, aby co nejrychleji přijeli, protože to vypadalo, že větší menšího snad zabije, mlátil mu hlavou o zem a vypadalo to docela zle," pokračovala Tomková.

Svědkyně tak začátek incidentu sledovala zblízka. „Za chvíli nám došlo, že jsme blízko až moc, a že by to nemuselo být úplně bezpečné. Proto jsme odešli na Podklášterský most a odsud na náměstí," uvedla Tomková.

Přesně tam však také mířili oba účastníci šarvátky, která po cestě pokračovala a vyvrcholila u sousoší Cyrila a Metoděje. „Znovu jsem volala policii, ten větší na menšího totiž pořád útočil," podotkla Tomková, které dívka, co na místě incidentu zůstala, objasnila i příčinu neshody mužů: „Prý to bylo kvůli holce."

Útočník je za katrem

Na náměstí celé rvačce učinili přítrž policisté. Třiatřicetiletého agresora zadrželi a stejně jako o šest let mladšího napadeného jej k ošetření převezli do nemocnice. Policisté navíc zjistili, že oba muži byli pod vlivem alkoholu, staršímu naměřili 0,62 promile a mladšímu 0,23 promile. Útočník je podezřelý hned ze tří trestných činů. Kvůli obavě, že bude v trestné činnosti pokračovat, je teď umístěný ve vazbě.

Policisté útočníka přitom znají dobře, už byl totiž desetkrát trestaný. Za jeho nejnovější delikt jej komisař obvinil z ublížení na zdraví, výtržnictví a nebezpečného vyhrožování.

„Dále je útočník obviněný z toho, že na stejného muže zaútočil ještě o necelý týden dříve na třebíčské ubytovně, kde po opakovaných úderech pěstí skončil napadený v nemocnici mimo jiné se zlomeninou v obličeji. Když byl po pár dnech propuštěn, agresor ho ten den znovu napadl. Obviněný druhému muži dlouhodobě vyhrožuje smrtí a ublížením na zdraví," vylíčila Kroutilová.

Celý páteční incident mohl skončit hůře, u agresora totiž policisté našli vystřelovací nůž, který však nepoužil. Jedinou zbraní tak v incidentu zůstala zmíněná plynová pistole.

„Na základě dosavadního šetření policisté zjistili, že ji napadený použil na svoji obranu. Veškeré okolnosti jejího použití kriminalisté ještě dále prověřují," řekla mluvčí.

Kromě státních policistů na místě zasahovali i strážníci. „Městská policie pouze asistovala při zadržení osob, vše ostatní probíhalo v režii státní policie," uvedla mluvčí Lucie Šerková. Celý případ policie nadále vyšetřuje.

Tadeáš Mahel