V listě, jež je určený ke zveřejnění na vývěsních deskách obecních úřadů a má v prvé řadě preventivní charakter, policie žádá o opatrnost, všímavost, ale i spolupráci, která by dovedla k zadržení pachatelů trestné činnosti.
„Se vzrůstající trestnou činností je třeba něco dělat. Věříme, že by tento dopis, který radí na co si dát pozor, mohl přispět k větší informovanosti a také k tomu, aby lidé nepodléhali nejrůznějším podvodníkům a zlodějům,“ uvedla mluvčí žďárských policistů Petra Šmídová. Policie v dopise upozorňuje na to, že vzrůstá počet lidí přepadených a oloupených na ulicích a že se dokonce zvyšuje počet krádeží páchaných na důchodcích.
Za všechno mluví případ sedmasedmdesátiletého seniora ze Žďáru nad Sázavou, který počátkem července „naletěl“ dvěma falešným delegátkám pojišťovny. Podvodnice si za užití lsti ze staříkova bytu odnesly částku padesát tisíc korun, jež měl senior přichystanou na pohřeb.
Lest i násilí
Pachatelé trestné činnosti často užívají lsti, jsou čím dál brutálnější a v některých případech neváhají použít střelnou zbraň, jako tomu bylo například při přepadení benzínové pumpy v Hamrech nad Sázavou počátkem srpna.
Lidé ovšem v některých případech zlodějům nahrávají. Velkým problémem jsou třeba odložené kabelky a tašky v restauracích, nákupních košících nebo v autech. Lákavou nabídkou pro zloděje je také PIN napsaný na platební kartě.
Zvláště lidem žijícím na vesnicích a malých obcích policisté radí, aby byli ostražití a nedali se zmanipulovat, jestliže se u nich v obci objeví podomní prodejce.
„Pokud si lidé nezamknou vchodové dveře nebo vstupní branku, nemají jak zabránit příchodu takovýchto osob do obytných místností, kde jim začnou nabízet zboží. Jedná se často o oblečení nebo deky. Jeden z prodejců ukazuje zboží tak, aby upoutal veškerou pozornost a omezil prostorové vidění uživatele obydlí. Druhý z dvojice zatím prohledá byt a odcizí nalezenou finanční hotovost,“ informovala mluvčí Petra Šmídová.
Policisté upozorňují na to, že podvodníci nemusí prodávat pouze oblečení nebo deky. Občas chodí dům od domu s historkou, že se jim porouchalo auto, že chtějí zálohu na pojištění nebo že nesou přeplatek z inkasa.
„Prosíme, aby při takových nebo obdobných případech lidé žádné peníze nevydávali a ihned volali na linku 158. Vyzýváme občany k bdělosti, aby si všímali pohybu cizích osob a vozidel, které přijedou do jejich obce a poznamenali si jejich registrační značku. Každá drobná informace může pomoci při dopadení pachatele trestné činnosti,“ dodala policejní mluvčí Šmídová.
Alena Štouračová