S informací přišel v úterý 21. března advokát Jan Boltnar při veřejném zasedání na pardubické pobočce Krajského soudu v Hradci Králové. Tam se projednává odvolání obžalovaných i státního zástupce proti verdiktu havlíčkobrodského soudu z loňského srpna.

Pětici stavbyvedoucích soud uznal vinnými z obecného ohrožení a všem uložil podmínky. Žalobce žádá pro všechny přísnější tresty, obžalovaní naopak chtějí zprostit viny. 

V kauze tragického pádu mostu ve Vilémově padlo nové trestní oznámení.
Pád mostu ve Vilémově: Stavbyvedoucí dostali kvůli chybě soudu minimální tresty

Aktuální trestní oznámení podle advokáta Boltnara směřuje na dvě kanceláře z Brna, které na rekonstrukci mostu ve Vilémově zpracovávaly projekt. „Státní zastupitelství se k tomu po celou dobu nemělo, proto jsme se loni rozhodli trestní oznámení podat my. V jaké je to nyní fázi, nevím. Podávali jsme to pro trestný čin obecného ohrožení,“ řekl během soudu v Pardubicích Boltnar.

Obžalovaní čekají na rozhodnutí soudu.
Pád mostu ve Vilémově: krajský soud zpřísnil tresty dvěma stavbyvedoucím

Obhájci po celou dobu dlouholetého procesu (od události už uplynulo více než osm a půl roku) naznačují, že projektanti udělali chybu, když navrhli odtěžovat zeminu do jisté úrovně na jedné straně starého klenbového mostu, za současného podpírání klenby. „To byla zásadní chyba. Odtěžování zeminy mělo být v projektu navrženo až po úplném podepření mostní klenby,“ zopakoval u soudu jeden z obhájců Vladislav Kusala.