Z pokusu o těžké ublížení na zdraví je definitivně vinen řidič Marcel Komorník. V souvislosti s neobvyklým incidentem, který se odehrál už před třemi lety v Novém Městě na Moravě na Vysočině.

Tehdy pětačtyřicetiletý Komorník najel svým autem na cyklistu, který si dovolil údajně nevhodnou gestikulací řidiči auta naznačit, že ho nebezpečně omezil v jízdě, když mu motorista nedal přednost na hlavní silnici.

Řidič začal intenzivně brzdit, na což cyklista musel zareagovat objetím auta, a přitom pravou rukou praštil do levého zpětného zrcátka u auta a poškodil ho. Komorník poté cyklistu pronásledoval, ve snaze se mu pomstít. A nakonec ho i srazil.

U soudu ve Žďáru nad Sázavou za to dostal trest na tři roky s podmínkou na čtyři roky a zákaz řízení na čtyři roky. Kromě toho mu soud zabavil auto, které použil jako zbraň ke spáchání trestného činu. Komorník se proti tomu odvolal ke Krajskému soudu v Brně. „Odvolání obžalovaného bylo na začátku září zamítnuto,“ konstatovala mluvčí odvolacího soudu Klára Belkovová. Rozsudek je tak pravomocný.

Komorník může ještě využít dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. Jde však o mimořádný opravný prostředek, který nemá odkladný účinek na pravomocné rozhodnutí brněnského soudu.

Zraněný strašně křičel bolestí

Komorník u soudu ve Žďáru odmítl vypovídat. V závěrečné řeči uvedl, že se ho případ vlastně vůbec netýká, protože auto neřídil. Svědci ale jednoznačně auto poznali a potvrdili i to, že jeho řidič cyklistu srazil úmyslně. „Auto cyklistu pronásledovalo a pak do něj prostě narazilo a odjelo. Zraněný strašně křičel bolestí,“ uvedla jedna ze svědkyň.

Incident se odehrál 20. října 2018 před pátou hodinou odpoledne v Novém Městě na Moravě. Komorník tehdy řídil Fiat Fiorino. Motorista na jedné z křižovatek ve městě nedal cyklistovi, který jel po hlavní silnici přednost. Muž na kole dal řidiči jasným gestem najevo svou nevoli s jeho chováním. Cyklista poté zrychlil a snažil z místa ujet. Rozhodl se odbočit na cestu vedoucí k Cihelskému rybníku. Když se otočil, zjistil, že ho řidič osobního auta pronásleduje, přestože šlo o ulici, do níž mají motorová vozidla zákaz vjezdu.

Cyklista začal tušit vyhrocení konfliktu, proto ještě zrychlil. Motorista ho ale po pár metrech dojel a v rychlosti přes 33 km/h přední částí auta úmyslně narazil do zadního kola cyklisty. Ten vyletěl z kola a dopadl na zem. Řidič poté podle cyklisty kolem něj lhostejně projel a odjel pryč.

Kvůli zranění ruky a šoku nebyl sražený muž schopen použít mobilní telefon, proto volal o pomoc. Incident přímo vidělo několik svědků, kteří zavolali záchranáře. Cyklista skončil v nemocnici s vážným poraněním ruky. Utrpěl otevřené zlomeniny, zhmožděniny a oděrky na levé straně pánve. Lékaři ho museli dvakrát operovat.