„Byli to tři cikáni, ještě kluci, maximálně tak dvanáct nebo třináct let staří. Všiml jsem si jich, už když za námi stáli u pokladny. Zaplatil jsem a zrovna jsem se chystal vrátit vozík, když v tom jsem viděl, že se u pokladny něco děje. Že prodavačky stojí u pásů a že se ti kluci snaží z obchodu utéct,“ popsal mladý muž sled událostí nedělního večera.

Jakmile kluci vyběhli z prodejny ven, chtěl je Lukáš Košťál chytit. „Jednoho jsem srazil, ale chtěl se mi vykroutit. Otočil mi malíček na ruce dvakrát dokola a pak utekl. Ten druhý také. Třetího kluka se mi ale podařilo přimáčknout k výplni dveří a pak už někdo přivolal policii,“ vysvětlil Lukáš Košťál jak přišel k čerstvému obvazu na levém malíčku. Dodal, že zranění si musel nechat ošetřit ve zdravotnickém zařízení.

Podle Košťála se v inkriminovanou dobu kluci po obchodě „poflakovali“ asi půl hodiny a jak se později ukázalo, k pokladně se vydali s jedním oplatkem, zatímco další zboží jim „uvázlo“ v kapsách, aniž by za něj hodlali zaplatit.

A proč se mladík vystavil nebezpečí úrazu a raději nevyčkával jako další z nakupujících? „Mohl jsem pomoci zloděje chytit, tak jsem to prostě udělal. Moc jsem nad tím v tu chvíli neuvažoval. Ti kluci využívají toho, že se jim nic nestane, a proto bych chtěl, aby to lidé věděli a na takové výtečníky si dávali pozor,“ sdělil mladý muž.

Příklad z domova

Přivolaným policistům se u prodejny podařilo zadržet jenom jednoho zloděje. „Skupinka se skládala celkem ze čtyř mladistvých, jeden byl zadržen na místě. Záležitost je nyní v šetření, momentálně se zjišťuje jaký podíl na spáchání přestupku jednotliví mladiství měli,“ upřesnil brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Trestná činnost mladistvých a nezletilých není ničím výjimečným. Podle odborníků patří k důležitým faktorům rodinné prostředí, ve kterém děti vyrůstají. Tedy když dítě žije mezi dospělými, kteří drobnou krádež neberou jako závažný prohřešek, chová se pak podobně. „Vývoj osobnosti je do značné míry závislý na nejbližším okolí dítěte, tedy nejčastěji na rodičích, které vnímá jako nejvyšší autoritu. Od nich mladý člověk prvotně získává své postoje,“ dodala brněnská psycholožka Jana Vyhlídalová.

Čtěte také:Agresorka dala čtrnáctileté dívce pěstí do obličeje