Podle policejní mluvčí Moniky Pátkové se v roce 2015 snížil na Žďársku počet případů kriminálního jednání, kterého se lidé dopustili. Policistům se také podařilo zvýšit objasněnost trestných činů.

„V porovnání s rokem 2014 se kriminalita snížila o 278 trestných činů. Objasněnost se podařilo zvýšit o téměř pět procent," řekla Pátková.

V minulém roce bylo na Žďársku trestně stíháno celkem 616 lidí, zatímco o rok dříve jich bylo 703. „Z tohoto počtu bylo 319 recidivistů, 77 žen a 33 osob mladších 18 let věku. V roce 2014 šlo o trestní stíhání 386 recidivistů, 76 žen a 32 osob mladších 18 let věku," přiblížila pokles kriminality policejní mluvčí. Loni naopak v dílčích statistikách přibylo pachatelů jednajících pod vlivem alkoholu bylo jich 141, předloni 128.

Mezi nejčastější delikty opět patřila majetková trestná činnost. U 531 případů se jich do konce roku podařilo vyřešit 35,97 procenta. Mezi ně patří například trestní stíhání třicetiletého muže ze Žďárska, který ukradl několik aut a další věci v celkové hodnotě přes dvě stě tisíc korun. Většinu věcí kriminalisté zajistili a předali majitelům.

Varna byla loni objevena v jednom z bystřických bytů , pomůcky i drogy v autě muže ze Žďárska, v němž cestoval.„Kriminalisté dopadli také pětici mladých mužů, kteří se specializovali zejména na krádeže autobaterií z traktorů a nákladních automobilů. Z několika objektů odcizili také elektrické kabely," připomněla případ, který byl objasněn loni v květnu, Monika Pátková.

V prosinci zase dopadli zloděje, který kradl věcí ze sportovních šaten. „Sedmatřicetiletý muž má na svědomí nejen čtyři krádeže ze šaten u sportovišť na Žďársku, ale i jednu na Třebíčsku a další na Blanensku. Vloupal se i do několika vozidel. Z místa bral prakticky vše a způsobil škodu přes 130 tisíc korun," sdělila Monika Pátková.

Zloději se nejčastěji vloupali do rodinných domků, chat či prodejen. Dále do automobilů, které v pětadvaceti případech také ukradli.

„V souvislosti s objasněnými majetkovými trestnými činy zahájili policisté trestní stíhání nebo sdělili podezření ze spáchání trestného činu celkem 127 pachatelům, z toho bylo 71 recidivistů, devět žen a dvanáct mladistvých," přiblížila statistiku policistka Monika Pátková.

K nejvíce trestným činům v rámci okresu došlo loni ve Žďáře nad Sázavou a jeho okolí 479. Pachatel byl zjištěn v 60,54 % případů.

Na Velkomeziříčsku šlo o 388 činů, objasnit se podařilo 54,12 %. Novoměstští policisté vyšetřovali 227 činů, pachatel byl odhalen u 61,23 %. Nejnižší kriminalitu vykázalo Bystřicko, kde bylo prověřováno 163 trestných činů, policisté objasnili 66,87 %.

Co se týče násilných trestných činů, loni šlo o 119 případů se 79,83 % objasněností, přičemž bylo zahájeno stíhání 93 lidí. Mravnostních trestných činů bylo třináct a hospodářských 185. Hospodářské trestné činy se nejčastěji týkaly úvěrových podvodů, podvodů a neoprávněného držení platebního prostředku.

Do kolonky ostatní trestná činnost 409 skutků, s objasněností 83,3 % patří také drogová kriminalita. Z té bylo obviněno 41 lidí. „V červnu kriminalisté zadrželi třicetiletého muže ze Žďárska, který na různých místech okresu vyráběl pervitin a podílel se i na jeho distribuci dalším uživatelům. Při prohlídce osobního auta, ve kterém cestoval, našli drogy a pomůcky k jejich aplikaci," řekla Pátková.

Další varnu pervitinu loni odhalili kriminalisté v jednom z bytů v Bystřici nad Pernštejnem. Ve spolupráci s Jednotkou pro ochranu jaderné elektrárny v bytě zadrželi tři muže a jednu ženu.

Trestná činnost

K největšímu počtu trestným činů v rámci žďárského okresu došlo v loňském roce ve Žďáru nad Sázavou a jeho okolí.

Na území patřícím do působnos-ti Obvodního oddělení Žďár nad Sázavou prověřovali policisté celkem 479 trestných činů, z nichž se podařilo 60,54 % objasnit.

Na Velkomeziříčsku, kam patří i služební obvod Policejní stanice Velká Bíteš, došlo loni k 388 trestným činům, objasnit se podařilo 54,12 %.

Novoměstští policisté v loňském roce vyšetřovali 227 trestných činů, přičemž objasnili 61,23 % z nich.

Na Bystřicku bylo v roce 2015 prověřováno 163 trestných činů a policisté dosáhli objasněnosti ve výši 66,87 %.

V roce 2015 bylo ve žďárském okrese trestně stíháno 616 osob. Z nich bylo 319 recidivistů, 77 žen a 33 osob mladších 18 let věku. U 141 trestných činů policisté zjistili, že se jich pachatel dopustil pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Osoby mladší 18 let spáchaly 29 trestných činů.