„Mám za to, že se nejednalo o zkratkovité jednání obžalovaného,“ vyjádřil se soudce Miroslav Novák a v odůvodnění výše trestu dále uvedl: „Soud hodnotil intenzitu útoku a vzal v úvahu možnost resocializace i vyšší věk obžalovaného.“

Zavražděnému Vlastislavu Ščotkovi bylo v době činu 63 let. Jako ostraha v třebíčské Bille pracoval dva roky. Podle pracovníků obchodu byl dobrým a nekonfliktním člověkem.


Obžalovaný Pavol Turták má naproti tomu za sebou již řadu trestných činů, před soudem stál ve svém životě už dvacetkrát. Naposledy před dvaceti lety, když se pokusil způsobit těžkou újmu na zdraví svému tehdejšímu kamarádovi. Za to tenkrát strávil čtyři roky ve vězení. Rodák ze slovenského Stařeče žil posledních několik let svého života v Třebíči v podstatě jako bezdomovec.


Tento způsob života, kdy se často na ulici i v obchodech obracel na lidi s žádostí o peníze mimo jiné „na pivečko“, také nepřímo gradoval až k nejtěžšímu činu, kterého se nakonec v opilosti dopustil. Nikoliv poprvé vešel 18. února do supermarketu a zamířil si to kolem květinářství rovnou k pracovníkovi ostrahy V. Ščotkovi, na kterého mával rukama. Jak vypověděli svědkové incidentu, začal v obchodě vykřikovat a tak ho chtěl pracovník vyvést. Několik metrů před vchodem se Turták zastavil, pootočil se na Ščotku a ten mu ukázal rukou směrem ke dveřím. Pak ale pachatel vytáhl z kapsy již otevřený zavírací nůž a začal do pracovníka ostrahy bodat. Způsobil mu nejméně šest řezných a bodných poranění, která byla bohužel neslučitelná se životem.


Vrah muži mimo jiné proťal hrudní tepnu. V. Ščotka se již krvácející ještě vrátil k pokladnám v obchodě, kde si sundal mikinu. Podle vedoucího supermarketu hleděl před sebe a nemluvil. Po chvíli si lehl na zem. Když ho po několika minutách nakládali do sanitky, ještě prý promluvil: „Tak to je konec.“ Necelou hodinu na to v nemocnici zemřel.


Jako statečné se jeví chování dvou lidí, kteří proti pachatelovi zakročili. „Po útoku jsem přiběhl k muži a chytil ho za ruku s nožem. To už ho držel jiný muž. Povalili jsme ho na zem a já jsem mu šlápnul na ruku, ve které držel nůž. Drželi jsme ho do té doby než přijela policie,“ popsal před soudem mladík, který do obchodu tenkrát přišel náhodou.


Krajský soud v Brně prostřednictvím své pobočky v Jihlavě musel podle zákona rozhodnout o Turtákově vině do třiceti dnů od podání obžaloby. Před včerejším soudem seděl obžalovaný sklesle a působil netečně. Naopak citově náročné bylo soudní přelíčení pro pozůstalé po zavražděném. Na otázku soudce Miroslava Nováka jakou náhradu škody bude po obžalovaném požadovat dcera zavražděného muže uvedla: „Nevím co můžu po tomto člověku chtít, vzhledem k tomu, že vraždil proto, aby měl střechu nad hlavou. Naše rodina mu na to nechce přispívat, ať si to platí sám.“ Narážela tak na údajné tvrzení obžalovaného v přípravném řízení, že měl vraždit proto, že už ho nebavil život na ulici a chtěl mít střechu nad hlavou.