Chytit je při činu? Nemožné. „To bychom tam museli trávit čtyřiadvacet hodin denně,“ řekl vedoucí polesí Hamry na Žďársku Miroslav Matoušek.
S ukradenými stromky mají letos zkušenosti pelhřimovští lesníci. „Už jsme si všimli, že pár kousků zmizelo. Nejde ale o žádné velké číslo, jedná se pouze o jednotlivé kusy,“ uvedl Rudolf Švec z Lesní správy Pelhřimov.
Lesníci se lapky snaží od cesty do lesa odradit například vizuálním znetvořením mladých stromků. „Ostříháváme ozdobný klest, aby nebyly pro zloděje lákavé,“ vysvětlil Miroslav Matoušek.
Stejný „fígl“ používají i lesníci z Chotěboře. „A to hlavně na jedlích a borovičkách,“ nechal se slyšet Jiří Slavík z Technické a lesní správy Chotěboř.
Za krádež stromů až dva roky vězení
V Pelhřimově kromě stříhání používají také speciální chemický postřik. „Stromek, na který je přípravek aplikován, začne v teple zapáchat. Je to opravdu nepříjemné,“ sdělil Rudolf Švec.
Nejvíce je mezi zloději oblíbená jedlička. „Ta je pro nás také nejcennější. Právě na ni proto postřik aplikujeme,“ podotkl pelhřimovský lesník.
Pracovníci Technické a lesní správy Chotěboř drží navíc kvůli blížícím se Vánocům služby. „Během sobot a nedělí vyrážíme v nepravidelných intervalech do terénu. Chodíme hlavně v lokalitách, kde jsou krádeže stromků nejvíce předpokládané,“ řekl Jiří Slavík.
Vánoční stromky se snaží lesníci prodávat za příznivé ceny. Nejlevnější jsou smrčky. Ty lidé v kraji pořídí už za padesát korun. „Letos jsme snížili cenu u borovic. Zatímco loni jsme ji prodávali až za sto padesát, letos bude maximálně za sto dvacet,“ uvedl vedoucí polesí Hamry.
Zlodějům, kteří vyrazí před vánočními svátky do lesa na lup, hrozí za krádež stromků až dva roky vězení, a to pokud způsobená škoda přesáhne pět tisíc korun. „Pokud by se jednalo pouze o přestupek, může dotyčný zaplatit pokutu až ve výši patnáct tisíc korun,“ informoval mluvčí žďárské policie Václav Kučera.
Ceny stromků
Smrk: 50 až 200 korunBorovice: 100 až 120 korun
Jedle: okolo 150 korun
Pozn.: ceny jsou orientační za metr délky stromku