Ve statistikách městských policistů stále narůstá také počet těch, kteří skončí v protialkoholní záchytné stanici (PZS). „Za loňský rok jsme na jihlavskou ‚záchytku' museli odvézt celkem čtyřicet jedna lidí," informoval Kunc. Za rok 2014 tam přitom žďárští strážníci umístili dvacet čtyři jedinců a předtím v roce 2013 jich bylo „pouze" sedmnáct.

Naposled v jihlavské záchytce střízlivěl třeba muž, ke kterému lidé strážníky volali minulý týden ve středu. „Obyvatelé nám oznámili, že v Revoluční ulici leží na chodníku muž, bylo to asi ve tři hodiny odpoledne. Hned jsme tam vyjeli, a ukázalo se, že o chvíli dříve někdo jiný případ oznámil i Policii České republiky, jež na místě případ řešila," popsal vedoucí strážníků. „Policisté muži naměřili 2,92 promile alkoholu," uvedla Dana Čírtková, mluvčí krajského ředitelství policie.

V PZS končí lidé silně opilí. „Nadýchají tak kolem tří, tří a půl promile," dodal Martin Kunc. Nejsou však jedinými alkoholem zmoženými „zákazníky" strážníků. Zhruba stejný počet jich místo na záchytce skončí v péči lékařů. „Někteří nejsou schopni ani dýchnout, jsou na tom zdravotně špatně, a nejtěžší případy končí v nemocnici," přiblížil Kunc.

V nejsnadnějších případech „odevzdávají" strážníci podnapilé do péče rodinných příslušníků, hlavně pak manželek či partnerek, neboť většinu z nalezených opilých lidí tvoří muži. „Není to ale samozřejmě pravidlem, třeba teď o víkendu nás volali kolemjdoucí do atria u náměstí, že tam leží na chodníku dívka. Hned jsme tam vyjeli a zjistili, že je opilá," sdělil Martin Kunc. „Oceňujeme, že nás lidé zavolali. Žena už komunikovala, když jsme tam přijeli, a pak odjela taxíkem domů. Kdyby usnula a nikdo si jí nevšiml, bylo by to v tomto mrazivém počasí zvlášť nebezpečné," připomněl vedoucí městských policistů.

Nezvykle mnoho opilých za krátkou dobu se na záchytce ocitlo loni na jaře, jen v březnu jich bylo hned třináct. Předat opilce do bezpečí záchytné stanice je pro hlídku práce průměrně na tři hodiny. „Opilého člověka často převážíme na služebnu, voláme lékaře, aby ho vyšetřil, odvezeme na záchytku. Trvá asi čtyřicet minut, než ho tam zapíší, absolvuje totiž další lékařskou prohlídku," popsal Martin Kunc. „Někdy se to také protáhne, třeba muž si na záchytce stěžoval na zranění ruky a doprovázeli jsme ho na různá vyšetření v nemocnici. Vše trvalo asi šest hodin," doplnil Kunc.

Ve všední dny slouží zpravidla jedna dvoučlenná hlídka, o víkendu dvě. „Jsou také případy, kdy na záchytku musíme vézt dva lidi zároveň, takže nám odjedou obě hlídky. Jinak to udělat nelze," dodal ještě Martin Kunc.