Na lavici obžalovaných usedl kolega a kamarád oběti David Svoboda z Křižanova na Žďársku. Šestatřicetiletý muž čelil obvinění z usmrcení z nedbalosti. Podle obžaloby připustil nesprávnou manipulaci s traverzou, která byla uchycena k jeřábu neoriginální, a zřejmě i vadnou svěrkou. Příbuzní zemřelého nešli od soudu spokojeni.

David Svoboda u soudu svou chybu trochu nečekaně přiznal. „Souhlasím s tím, co je řečeno v obžalobě a chci přiznat svou vinu,“ prohlásil u soudu Svoboda. Vzhledem k postoji obžalovaného neměl soud důvod jednání protahovat a po krátkém výslechu dala Tereza Jedličková pokyn k závěrečným řečem. „Navrhuji podmínku, peněžitý trest a zákaz činnosti na dva až tři roky,“ konstatoval žalobce Jan Kadlec.

Obhájce obžalovaného Jaroslav Pavlas podotkl, že jeho klient přiznal vinu a spolupracoval s policií na objasnění případu, proto požádal soud o shovívavost při možném ukládání zákazu činnosti.

„Při vší té tragédii je bohužel nutné zmínit, že na tragické nehodě nese svůj podíl viny i poškozený, který traverzu k jeřábu uchytil,“ uvedl obhájce Pavlas.

Nespokojení příbuzní

Svoboda na závěr řekl, že ho mrzí, co se stalo. Soud ho nakonec uznal vinným dle obžaloby a potrestal ho dvanácti měsíci podmíněně odloženými na zkušební dobu dvou roků. Kromě toho dostal peněžitý trest osmačtyřicet tisíc korun. Nároky zdravotní pojišťovny i pozůstalých soud odkázal na řízení ve věcech občanskoprávních. „Případné finanční nároky musejí poškození vymáhat po zaměstnavateli obžalovaného,“ upozornila soudkyně.

Pozůstalí po obžalovaném požadují necelých padesát tisíc korun za majetkovou újmu a jeden milion jako odškodné. Příbuzní zemřelého nešli od soudu spokojeni. „Aspoň mu mohli dát ten zákaz činnosti,“ uvedla jedna z příbuzných. Soud své rozhodnutí v tomto směru nijak nezdůvodnil. Obžalovaný Svoboda ale během výslechu uvedl, že od tragické události jeho firma na mostních zakázkách už nepracuje. „Nestojí to za to,“ zmínil se Svoboda.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce Kadlec ještě případné odvolání zváží. Pokud odvolání padne, bude se ještě muset kauzou zabývat Krajský soud v Brně.

Pád traverzy

Tragická událost se stala 6. října 2021. Tehdy pětadvacetiletý dělník Ladislav S. zavěsil neoriginální svěrku mimo osu těžiště traverzy, čímž došlo k jejímu špatnému sevření. Přesto dal podle soudu pokyn Davidu Svobodovi ke zvednutí. Ten dal následně přes vysílačku pokyn jeřábníkovi. Jeřábník na náklad z kabiny neviděl, takže při manipulaci byla traverza pomalu povytahována z pod mostu. Když se konec traverzy dostal svým zadním koncem mimo podpěrnou věž, došlo k jejímu zhoupnutí.

Svoboda podle soudu neověřil, jestli je traverza zavěšená v těžišti. Při dalším zvedání traverzy se naklonila a ze svěrky vyklouzla. Přesto se stavební dělníci ve spolupráci s poškozeným za pomocí textilních lan uvázaných na koncích traverzy snažili o udržení její rovnováhy. Traverza poté bohužel celá spadla na poškozeného. Ten pak druhý den v nemocnici v Českých Budějovicích na následky těžkých zranění zemřel.