Více než polovinu zpronevěřených peněz se ve Světnově podařilo získat zpět. Přesto se tam musejí smířit s tím, že zbývajících asi tři sta tisíc jim už nikdy nikdo nevrátí.

Obec má roční rozpočet tři a půl milionu korun. Podle starosty Pavla Štefana bude ukradená částka určitě chybět.

„Pokoušíme se z toho nějak dostat, ale co vám budu říkat, zpronevěřené peníze by se nám hodily. Potřebujeme opravit autobusovou čekárnu, která je v havarijním stavu, ve škole je nutné udělat nové topení a chceme připravit pozemky pro dvacet rodinných domů. A to je pouze část toho, co tu máme v plánu,“ uvedl starosta.

Světnovští však nejsou jedinými, které dotyčný účetní o peníze připravil. I přesto, že věděl, jak vážný je jeho zdravotní stav, si půjčil peníze od soukromé firmy a zastavil jí svůj dům.

Obec se s vedením firmy dohodla na mimosoudním vyrovnání. „O částku z domu jsme se tak podělili,“ sdělil světnovský starosta Pavel Štefan.

A co podle starosty vedlo muže k tomu, že obec o peníze připravil? „Upřímně řečeno, já jsem s ním o tom nikdy nemluvil. Bylo těžké se s ním sejít. Kvůli své vážné nemoci jezdil stále po nemocnicích. Ale zaslechl jsem, že to prý bylo kvůli jeho tíživé finanční situaci,“ řekl Štefan.

Po účetním, který čelil obžalobě ze zpronevěry, nezůstal žádný majetek. „Trestní řízení bylo zastaveno,“ informoval soudce Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou Jiří Večeřa.