Kvůli nižší platové základně pro rok 2011 o pět procent oproti loňsku a navíc kvůli jejímu snížení pro výpočet platů z trojnásobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře na 2,5 násobek, což činí rozdíl téměř 17 procent, šli soudci s příjmy dolů.
„Reálně jsme tedy nepřišli o deset procent jako ostatní zaměstnanci nepodnikatelské sféry, ale o dvaadvacet,“ vyjádřil se předseda Okresního soudu ve Žďáře nad Sázavou a zároveň předseda Soudcovské unie ČR Tomáš Lichovník s tím, že agenda soudcům neustále narůstá.
Soudce nemůže mít na rozdíl od politika jiný příjem, než je ten od státu. Soudcům se nelíbí, že na výpočet jejich platů je jiný metr než na ústavní činitele.
Soudci se už o doplatky svých platů hlásili loni, tehdy dostali čtyři procenta. Letos bude muset Ústavní soud řešit otázku jejich platů znovu.„Co se týče doplatků letošních platů, bylo nám předsedou vlády Nečasem přislíbeno, že nám stát mzdu doplatí. V minulém týdnu jsem jednal i na Ministerstvu spravedlnosti. Předpokládám tedy, že doplatek je otázkou týdnů,“ uvedl Tomáš Lichovník. Podle jeho slov jsou příčinou problémů s platy soudců nekompetentní zásahy politiků do příslušné zákonné normy.
„Doufám, že vláda už nechá zákon na pokoji. Za těch patnáct let, co platí, jsme nikdy nepožadovali navýšení a nebráníme se podílet na všech úsporách. Nesystémové změny však zákon rozbily,“ dodal Tomáš Lichovník.
Případy, kdy se soudci soudí o svůj plat, jsou na Vysočině výjimkou. Nicméně tuto možnost mají. „Je to právo každého člověka, soudce nevyjímaje,“ uvedl předseda Okresního soudu v Jihlavě Vladimír Sova.
Při podávání žalob soudci dochází k paradoxům. Například soudce Tomáš Lichovník by byl zároveň i protistranou v případném sporu coby nadřízený své kolegyně. Ta vloni ve snaze se domoci doplatku mzdy podala žalobu na stát. Dotyčná soudkyně svoji žalobu ale nakonec stáhla.