Nenechavci na odcizení kola stačila pouhá čtvrthodina. „Policisté případ prověřují a po pachateli pátrají. V tomto případě mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody,“ informovala policejní mluvčí Stanislava Miláčková. Zároveň dodala, že krádeže bicyklů nejsou rozhodně doménou pouze prázdninových měsíců – dochází k nim po celý rok.

„Svoji roli může sehrát také nepozornost majitelů kol, kteří je nechají bez dozoru a řádně je nezabezpečí proti odcizení. Ta je pro pachatele příležitostí, které se okamžitě zhostí,“ podotkla Stanislava Miláčková. Bicykly mizí nejen z veřejných míst, ale i z prostor v domech, z garáží, kůlen, zahrad nebo ze střešních nosičů aut.

„Odcizené kolo je pro pachatele výhodným obchodním artiklem, za který velice rychle inkasují finanční hotovost, byť se ve většině případů jedná jen o zlomek jeho skutečné hodnoty,“ konstatovala policejní mluvčí.

Farmářské trhy ve Žďáře nad Sázavou.
Na farmářském trhu budou své výpěstky nabízet i děti

Od začátku letošního roku došlo na Žďársku již k sedmi krádežím bicyklů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku došlo ale k poklesu, a to o šest případů. „V rámci území obvodního oddělení ve Velkém Meziříčí se jedná od začátku letošního roku o první trestný čin krádeže jízdního kola. Ve stejném období roku 2017 jich přitom policisté na Velkomeziříčsku zadokumentovali pět,“ dodala Stanislava Miláčková.