Pokud už se lidé na soud vydají, musí počítat s omezením úředních hodin na podatelnách a také je čekají měření teploty a desinfekce rukou. Některé soudy se už ale snaží některá omezení rozvolňovat, byť velmi opatrně. „V souvislosti s uvolňováním restrikcí postupně obnovíme obvyklý provoz podatelny s přístupem veřejnosti do budovy od 27. dubna. Od tohoto data bude umožněno i nahlížení do spisů v odůvodněných případech a v nově upravených úředních hodinách,“ uvedla předsedkyně Okresního soudu v Jihlavě Martina Chlupáčková, která doporučuje sledovat stránky jihlavského soudu na internetu.

Ilustrační foto.
V Jihlavě se srazil trolejbus s osobním autem. Nikdo se nezranil

V dubnu se konala i některá jednání. Jejich počet bude podle předsedkyně Chlupáčkové v květnu postupně narůstat. „Stále ale platí povinnost podrobit se měření teploty, u vstupu bude rovněž instalována bezdotyková dezinfekce rukou. Účastníkům řízení bude spolu s předvoláním zasíláno také doporučení, jak se ve stávající situaci na soudě chovat, aby byla zajištěna ochrana jak úředních osob, tak účastníků samotných,“ podotkla Chlupáčková.

Okresní soud v Jihlavě spadá společně se soudy v Třebíči a Žďáru nad Sázavou pod Krajský soud v Brně. Mluvčí soudu Klára Belkovová informovala, že většina jednání byla odročena a nově jsou plánována na květen nebo odloženy na neurčito. „Výjimku mohou mít vazební a jiné případy, které mají předepsané lhůty. Jiné se zase dají uskutečnit prostřednictvím videokonference,“ upřesnila Bolkovová.

Laboratoře Státního veterinárního ústavu Jihlava, ve kterých testují vzorky s podezřením na Covid-19.
Jak vypadá testování na koronavirus: v Jihlavě přes dva tisíce vzorků

Například Okresní soud v Třebíči má na následujících čtrnáct dnů v plánu pouze tři hlavní líčení. V jednom případě jde o muže, který je stíhán vazebně kvůli útoku na úřední osobu, za což mu hrozí v případě odsouzení až šest let vězení.

Rozšířené úřední hodiny od 7:30 do 11:00 a od 12:00 do 14:15 má nově i Okresní soud v Pelhřimově, který spadá pod Krajský soud v Českých Budějovicích.

Trasy pochodu Za krásami okolí Nedvědice turisty provedou kolem řady zajímavých míst regionu.
Koronavirus drtí turistické pochody na Vysočině. Pořadatelé improvizují

Krajský soud v Hradci Králové, pod který spadá Okresní soud v Havlíčkově Brodě, má v plánu nařizování věcí, které mají prioritu. Jde například o rozsáhlou kazu nelegálního obchodu s tabákem, kterou vyšetřovali detektivové z Vysočiny. Na pětadvacet obžalovaných by mělo znovu předstoupit před soud už od 11. května. „Stačí jediná osoba v karanténě a jednání by musela být znovu odvolána,“ poznamenal mluvčí soudu v Hradci Králové Jan Kulhánek.