Nejstarší ze tří mužů, Himmel, si ve vězení posedí celé tři roky. V minulosti byl totiž za podobnou trestnou činnost už dvanáctkrát potrestaný. Mladší Čapek dříve takto činil pouze desetkrát, proto jde sedět jen na dvaadvacet měsíců.

Nejmladší Čonka dostal trest podmíněný, a to na osmnáct měsíců s dvouletou zkušební dobou. Mohl dostat zmírněný trest, ale nepřiznal se, a tak se soudce Zdeněk Chalupa rozhodl pro těžší trest. Za ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení však může hrozit až šest let vězení.

Muži si přišli na necelých dvacet tisíc korun. Avšak škoda, která při takových zločinech vzniká poškozeným firmám, je mnohem větší.

Podobný případ, který se stal letos v únoru, podrobně popisuje, co všechno se při takové krádeži stane: „V důsledku odcizení drážního kabelu se stalo traťové mezistaniční spojení nefunkční, výpravčí nemohli komunikovat se strojvedoucími, zároveň bylo přerušeno datové a telefonní spojení na trati," přiblížila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Policie varuje před zloději i majitele soukromých objektů. „Policisté vítají, pokud lidé aktivně zabezpečují svůj majetek, a tím předcházejí trestné činnosti a mnohdy jsou tím nápomocni policistům při jejím prověřování," uvedla policejní mluvčí Monika Pátková s upozorněním, že takto se může monitorovat pouze vlastní majetek.

ANETA HRDLIČKOVÁ