František Petrů, Lenka Minářová a Soňa Petrová byli obžalováni z ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli tomu, že před třemi lety neudělali včas porod u rodičky Martiny Doubkové ze Žďáru nad Sázavou. Holčička, kterou nosila devět měsíců, se nakonec v jejím těle udusila.

Lékaři ale tvrdili, že v ničem nepochybili. Soud jim dal za pravdu. „Nebyla shledána příčinná souvislost mezi jednáním obžalovaných a úmrtím plodu,“ shrnul stručně odůvodnění osvobozujícího rozsudku předseda soudu Tomáš Lichovník.

Poškozená rodina je i přesto stále přesvědčená, že lékaři mohli pro jejich dítě udělat víc. „Trochu jsme to čekali. Myslíme si ale, že hlavní pochybení je na straně lékařky, která manželku přijímala. Ta neudělala všechna potřebná vyšetření, což i několikrát zaznělo před soudem,“ řekl krátce po rozsudku manžel rodičky Jan Doubek.

Primář gynekologicko-porodnického oddělení František Petrů bere rozhodnutí soudu jako satisfakci: „Sama rodina si vyslechla názory soudních znalců, kteří řekli, že kolektiv lékařů za to, co se stalo, nemůže.“

Podle primáře porodnictví za posledních padesát let prošlo velkým vývojem, ale ani dnes nelze na sto procent vyloučit náhlé a těžko předvídatelné komplikace.

Dítě se udusilo

Poškozená Martina Doubková lékařům vyčítá, že se tehdy dožadovala císařského řezu. Ti s tím ale otáleli tak dlouho, až se dítě udusilo. V kauze bylo vypracováno pět znaleckých posudků, z toho dva ústavní. Ty se shodují v tom, že lékaři udělali některé chyby, ale ty nejsou v přímé souvislosti s jejich jednáním a smrtí nenarozeného plodu.

Všichni tři lékaři se během projednávání před soudem rodině omluvili za tragédii, která se jim stala, ale jedním dechem odmítli jakoukoli vinu. Lékařka Lenka Minářová například při jednom z hlavních líčení předložila soudu statistiku, z níž podle ní vyplývá, že víkend, kdy Doubková rodila, byl z hlediska porodů nejnáročnější za posledních pět let. „Kdyby nám tenkrát řekli, že mají moc práce, tak jsme jeli jinam a dítě se mohlo narodit zdravé,“ řekl tehdy Deníku Jan Doubek.

Při závěrečném jednání vystoupil se svým svědectvím jeden ze znalců. Sám státní zástupce pak v závěrečné řeči navrhl, aby byli lékaři zproštěni obžaloby. Rozsudek zatím nenabyl právní moci. Rodina si ponechala lhůtu na rozmyšlenou, zda podá odvolání, či nikoli.