Celé jednání trvalo zhruba deset minut. Jitka H., osmačtyřicetiletá matka čtyř dětí, z nichž tři jsou nezletilé, se na jeho konci dozvěděla, že příští měsíce, možná i roky stráví za zdmi psychiatrické léčebny. Soudce Vladimír Sova totiž rozhodl, že se Jitka H., která byla obviněna z několika trestných činů v souvislosti s obtěžováním lidí a jejíž trestní stíhání muselo být pro nepříčetnost zastaveno, musí kvůli své nemoci podrobit ústavní psychiatrické léčbě. Soudce své rozhodnutí opřel o znalecký posudek.

„Z posudku vyplývá, že za své jednání není trestně odpovědná kvůli své duševní nemoci a její pobyt na svobodě je pro společnost nebezpečný," uvedl ve stručném odůvodnění soudce Sova.

Jitka H. ale se závěry znaleckého posudku nesouhlasí a chtěla, aby soud nařídil vypracování nového posudku. Tento návrh, který přednesl její obhájce, však soudce okamžitě zamítl. Navíc odmítl dát prostor samotné Jitce H., aby ke svému případu řekla cokoli na svou obhajobu. „Mám děti," vykřikla Jitka H., když se ji soudce snažil razantně umlčet.

Soud má právo takto postupovat, pokud dotyčného znalci posoudí jako člověka, který kromě toho, že je nepříčetný, navíc nedokáže chápat smysl trestního řízení. To se týká i Jitky H.

Proti pondělnímu usnesení si po poradě s obhájcem okamžitě podala stížnost. Rozhodnutí tak stále není pravomocné. Zabývat se jím bude muset ještě Krajský soud v Brně.

Jitka H. je hospitalizována v psychiatrické nemocnici od letošního dubna. Ke včerejšímu soudu přišla v doprovodu zdravotníka. Vypadala unaveně a zřejmě byla pod vlivem utišujících léků. V rukou držela dokumenty a svatý obrázek.

V psychiatrické nemocnici Jitka H. skončila na žádost zdravotníků a po sérii stížností lidí, které žena v Jihlavě obtěžovala. Kriminalisté ji obvinili z krádeže, výtržnictví a ohrožování výchovy dítěte. Za to mohla jít do vězení až na tři roky. Navíc je v podmínce.

Stíhání bylo ale nakonec zastaveno a Jitku H. místo vězení čeká dlouhodobá psychiatrická léčba. Podle informací Deníku žena trpí schizoafektivní poruchou.

Na chování Jitky H. si začalo stěžovat stále více lidí. Stupňovala se i její agresivita. Na žebračku mohli lidé narazit v centru města, přilehlých ulicích, u nemocnice, u bank, či dokonce v kostele. Žena neváhala svůj životní příběh vyprávět věřícím na Boží hod velikonoční v jednom z jihlavských svatostánků, a přitom si řekla o peníze.

Její taktika byla vždy podobná. Svůj srdceryvný příběh o těžkém životním osudu vždy doprovodila žádostí o finanční částku. Když člověk souhlasil a vytáhl peněženku, žena využila situace a z peněženky dotyčného si vzala víc, než jí chtěl dát. Toho, kdo ji odmítl, počastovala vulgárními nadávkami a výhrůžkami. Ohrožení výchovy dítěte se Jitka H. dopustila tím, že při žebrání s ní bylo i jedno z jejích dětí.

Policie v dubnu vydala výzvu, aby se přihlásili lidé, které žena obtěžovala či je okradla. Na tu se ozvalo několik lidí.

Žebračka byla navíc od letošního 22. ledna v podmínce. Okresním soudem v Jihlavě byla trestním příkazem odsouzena za trestný čin krádeže věcí při sobě k osmiměsíčnímu trestu. Soud ženě trest odložil na zkušební dobu 18 měsíců. Jitka H. trest dostala za to, že při žebrání v říjnu 2014 vzala z peněženky tisíc korun dvaaosmdesátileté důchodkyni, která jí chtěla dát dvacet korun.