Ten ve středu 29. června vynesl v kauze už čtvrtý verdikt za posledních sedm let. Přesně tak dlouho se kauza u soudů táhne. Obžalovaní bývalý náměstek krajských silničářů Aleš Fučík a podnikatel z Brna Miroslav Chytil za tu dobu už stihli být několikrát odsouzeni i zproštěni viny.

Poslední verdikt zní opět nevinni. „Trvám na tom, že se ani jednomu z obžalovaných nepodařilo prokázat úmysl na žalované trestné činnosti,“ vysvětlil Sova.

S ním však nesouhlasí jihlavský žalobce Kamil Špelda. „Na základě vyhodnocení finančních transakcí a toku peněz je jasné, že šlo o úmyslnou trestnou činnost s cílem se obohatit,“ je přesvědčený Špelda. Ten se proti rozsudku opět na místě odvolal. Kauza tak znovu poputuje k brněnskému soudu. Nad tím už kroutí hlavou i obhájci obžalovaných. „Absolutně jsme nečekali, že se věc vrátí znovu do Jihlavy a znovu se celá věc zásadně protáhne. Soud v Jihlavě podle mého názoru už v rámci dokazování udělal, co mohl,“ namítl obhájce Fučíka Rostislav Kovář z Jihlavy.

Obvinění ze zločinu zpronevěry si vyslechli již před osmi lety. Zatím poslední verdikt z letošního roku zněl – nevinni. Soud je zprostil obžaloby. Státní zástupce Kamil Špelda se ale proti tomu odvolal. Trvá totiž na jejich vině a chce, aby je soud poslal na několik let za mříže. „Jde o závažnou trestnou činnost, protože byla zpronevěřena nemalá částka z rozpočtu veřejné instituce. Takové jednání by se mělo tvrdě postihovat. Na druhou stranu lze vzít v úvahu, že se skoro celou částku podařilo zajistit,“ vysvětlil již dříve Špelda.

K rybníku na Pávově dřív jezdila snad celá Jihlava, poslední roky je tam liduprázdno. Jihlavský triatlon tam však dokáže přilákat slušný počet plavců včetně davu diváků.
Venkovní koupání v Jihlavě táhne, slavná minulost Pávova se ale hned nevrátí

Oba muži naopak od začátku tvrdí, že nic protizákonného neudělali. Fučík se podle svých slov choval jako řádný hospodář a Chytil coby podnikatel potřeboval generovat zisk. „Aktuální rozhodnutí odvolacího soudu nás překvapilo. V Jihlavě vždy udělali to, co po nich odvolací soud chtěl,“ uvedl obhájce Fučíka Rostislav Kovář.

Soud podle něj své rozhodnutí nijak obšírněji během veřejného zasedání nezdůvodnil. „V soudní síni jsme byli asi deset minut. Konstatovali, že rozhodnutí jihlavského soudu je mimo jiné nepřezkoumatelné. Podrobněji by to měli zdůvodnit v písemném vyhotovení,“ dodal Kovář, který podotkl, že se na kauze vystřídalo už pět soudců a délka řízení se neúměrně protahuje.

Trestní oznámení podával ještě bývalý hejtman Vysočiny Jiří Běhounek a ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec už v roce 2012. Týkalo se to zakázek na měření hluku z let 2009 až 2011. Zakázky měly být cenově neúměrně navýšeny, čímž měl kraj jako zřizovatel cestářů přijít o dva a půl milionu korun. Kraj tehdy za zakázky zaplatil přes tři miliony, ale ve skutečnosti si firmy fakturovaly pouze 623 tisíc korun. Rozdíl podle soudu putoval na soukromé účty obžalovaných.

Kriminalisté nakonec Fučíka i Chytila obvinili v červnu 2013 ze zločinu zpronevěry.