Podvedení klienti, kteří přišli o miliony korun, když důvěřovali podnikateli a staviteli srubů Janu Hodinkovi, mají stále šanci, že se dočkají spravedlnosti. Jan Hodinka byl sice Okresním soudem v Jihlavě obžaloby zproštěn, ale odvolací soud rozhodl, že rozsudek byl předčasný a kauzu musí soud projednat znovu. Jenže předvolaní svědci na první obnovené hlavní líčení nepřišli.

Ve středu soud pokračoval a ze tří svědků se dostavil pouze jeden. Ten potvrdil, že pro Hodinku jako truhlář dělal dvě zakázky, a to okna pro srubovou novostavbu. První zakázka byla podle výpovědi svědka bez problémů. Dostal ji uhrazenou v plné výši. U druhé zakázky už to tak nebylo. Hodinka zaplatil pouze zálohu, ale doplatek truhlář nedostal. Neuspěl ani s urgencemi, protože se mu již nepodařilo zadavatele kontaktovat.

Jan Hodinka na to reagoval tvrzením, že v té době ve firmě končil a vše předával svému nástupci.

Před líčením vždy onemocní

Další svědek se na poslední chvíli kvůli nemoci omluvil. Soudce Zdeněk Chalupa to ohodnotil ironickým úsměvem a dodal, že je zvláštní, že vždy před hlavním líčením dotyčný svědek onemocní. Třetí svědek není k sehnání vůbec.

Jan Hodinka je obžalován z toho, že od pěti klientů před šesti lety vybral milionové zálohy na stavby srubů. Nikdo z nich se však nového bydlení nikdy nedočkal. Hodinka navíc drtivou většinu peněz utratil pro vlastní potřebu či na jiné podnikání.

Na začátku vždy vystupoval důvěryhodně a ochotně, jenže ve chvíli, kdy inkasoval zálohu, jeho aktivita ochabla. Když klienti pátrali po tom, proč stavba nepokračuje, vymýšlel si různé výmluvy.

Konec v nedohlednu

Podnikatel Hodinka se brání, že se snažil všem svým závazkům dostát, měl však prý problémy s dodavateli. Že sruby nestojí, není údajně jeho vina.

Středeční hlavní líčení musel soudce odročit na neurčito, protože nechá prověřit zdravotní stav svědka, který se omluvil kvůli nemoci, a bude se snažit dopátrat místa pobytu třetího svědka.