Ostře sledovaná kauza, která nemá obdoby. To je ničení vysílačů mobilních operátorů kvůli 5G sítím. Jako první na ni upozornil Deník.

Okresní soud v Jihlavě na konci minulého týdne rozhodl, že Matouše Bukovana, který je obviněn z devíti útoků na vysílače v okolí Jihlavy, ponechá ve vazbě. „Důvodem je obava, že by mohl v trestné činnosti pokračovat,“ uvedla pro Deník jihlavská soudkyně Dagmar Koutníková Trnková. Rozhodnutí je pravomocné. Bukovan zůstane ve vazbě minimálně další tři měsíce.

Případ se stal loni na podzim. Bukovanovi se ve všech případech podařilo zařízení odpojit od provozu. Tisíce lidí přišlo o signál a možnost se kamkoli dovolat, včetně tísňové linky.

5G síť - Ilustrační foto
Od signálu odstřihl tisíce lidí. Muž se přiznal k ničení vysílače kvůli 5G sítím

Jeho obhájce Aleš Čáp z Jihlavy se domnívá, že další prodlužování vazby nebude nutné. „Jsem přesvědčen, že státní zástupce stihne během následujících třech měsíců podat obžalobu k soudu, tedy pokud k tomu bude mít důvod,“ míní Čáp. Obhájce tím naznačuje, že o dalším postupu rozhodne mimo jiné i znalecký psychiatrický posudek na obviněného Bukovana. „Důležité bude, zda znalec uzná obviněného příčetným,“ podotkl jihlavský státní zástupce Jan Kadlec, který má kauzu na starosti. Obhájce už před časem naznačil, že se jeho klient cítí být příčetný a raději by byl, kdyby mohl předstoupit před soud.

Podle informací Deníku už znalec Bukovana ve věznici navštívil. Posudek by měl mít hotový v řádu dní. Vzhledem k tomu, že je v současné době nedostatek znalců, není vyloučeno, že vypracování posudku může trvat o něco déle, než je běžné. „Zatím nevím, jaké závěry znalec učinil,“ vyjádřil se Čáp.

Bukovan byl obviněn z toho, že v září a říjnu poškodil celkem devět vysílačů. Ve všech případech použil pákové kleště, jimiž přestřihl kabely vedoucí do technologického zázemí.

Motivem činu mohly být dle obhájce obavy z nové technologie 5G. „Motivace je v tomto případě asi to nejdůležitější. Obviněný se při výslechu na policii vyjádřil, že se někde dočetl, že 5G sítě jsou pro lidstvo zdraví škodlivé,“ uvedl už dříve Čáp s tím, že se jeho klient přiznal pouze k jednomu případu. U ostatních tvrdí, že to neudělal. Jeho výpověď se ale ještě může podle obhájce měnit.

Vlastimil Šimoníček s pistolí v ruce míří na lékárnici v Brtnici na Jihlavsku
Lupiči, co přepadl brtnickou lékárnu, snížil odvolací soud trest o polovinu

Podle policie byl Bukovan v objektech vysílačů opakovaně. Do oplocených objektů se vloupával především ve večerních hodinách. Dopadli jej krátce poté, co z provozu odstřihl vysílač na kopci Kolíbl nad Jihlavou. Podle policie měl u sebe mimo jiné pákové kleště, kterými kabely poškodil.

Podle informací Deníku mají policisté důkazy, že za všemi útoky stojí tatáž osoba. Jde například o stejné provedení činu i kamerové záznamy, na nichž je zachycená osoba stejně oblečená jako obviněný Bukovan.

Předběžná škoda na poničených vysílačích je zhruba 800 tisíc korun.

Jednatřicetiletý Matouš Bukovan se veřejně proti nové technologii 5G nikde nevymezoval. Nebylo prokázáno ani to, že by v době činu byl pod vlivem návykových látek. V minulosti ale drogy bral. Za prodej drog jej i odsoudili.

Před soudem stál i kvůli opakovanému zákazu řízení či násilnou trestnou činnost. Naposledy byl soudně trestán letos na jaře. „Až do poloviny roku 2024 byl ve zkušební době podmíněného odsouzení. Kromě toho je vyšetřovaný v souvislosti s fyzickým útokem na pětadvacetiletého muže, kterého v červnu na ulici v Jihlavě napadl pěstí. Napadený utrpěl zranění, které si vyžádalo lékařské ošetření. Útočník byl obviněn z pokusu o ublížení na zdraví a výtržnictví,“ napsala ve zprávě policejní mluvčí Jana Kroutilová.