Od loňského do letošního března nabízeli přes internet výhodný prodej mobilních telefonů iPhon.

O telefon projevilo zájem na šedesát lidí. Ti mladíkům na zálohách poslali dohromady přes 261 tisíc korun. Telefonů se ale nikdy nedočkali.

Dvacetiletý Kalina a o dva roky starší Šoula se před soudem k podvodům přiznali.

Okresní soud v Jihlavě nad nimi ve středu vynesl nepodmíněné tresty. „Vzhledem k rozsahu trestné činnosti a předchozím problémům se zákonem nebylo ukládání podmíněného trestu namístě, jak navrhovali obhájci," upozornil soudce Zdeněk Chalupa. Dominika Kalinu poslal soud do vězení na třicet měsíců a nařídil propadnutí peněz zajištěných na účtech obžalovaného. Šlo zhruba o třicet tisíc korun. V případě Kaliny soud ukládal souhrnný trest za ublížení na zdraví a výtržnictví.

Filip Šoula odešel s trestem na čtyřiadvacet měsíců a propadnutí bezmála pětačtyřiceti tisíc korun zajištěných na jeho účtech. Oba obžalovaní musí poškozeným uhradit způsobenou škodu. Trest by si měli odpykat v mírnějším typu věznice s dozorem.

Tresty mohly být ještě přísnější

Rozsudek zatím není pravomocný. Oba obžalovaní, kteří jsou ve vazbě, i státní zástupkyně ještě případné odvolání zváží, protože si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Pokud by odvolání padlo, musel by se případem zabývat ještě Krajský soud v Brně.

Soudce Zdeněk Chalupa mladíkům po vynesení rozsudku řekl, že nebýt jejich plného doznání, projevené lítosti, spolupráce s vyšetřovateli na objasnění celého podvodu, dostali by ještě o něco přísnější tresty. Pohybovali se totiž v trestní sazbě od jednoho do pěti let.

Kalina i Šoula ale stejně mohou ve vězení reálně strávit mnohem delší dobu. Oba se totiž podvodů s mobilními telefony dopouštěli v podmínce.

Kalina byl za podvod odsouzen v loňském roce Okresním soudem v Prostějově. Tehdy dostal trest na tři roky s podmínkou na čtyři roky.
Šoula loni v srpnu dostal u Okresního soudu v Ústí nad Orlicí za podvod šestatřicet měsíců s podmínkou na pět let. Tyto tresty jim soudy s největší pravděpodobností přičtou k tomu včerejšímu. Pro Kalinu by to v tuto chvíli znamenalo celkem pět a půl roku vězení a pro Šoulu pět let za mřížemi. Kalina má v rejstříku trestů šest záznamů, Šoula čtyři.

Kriminalisté navíc prověřují další případy podvodů s mobilními telefony. Podvedených lidí totiž přibývá. Podle informací Deníku se v mezidobí přihlásilo dalších asi sto podvedených.

„Ze začátku jsme nějaké telefony objednali a dodali. Pak jsme ale na některé objednávky zapomněli. Nakonec jsme zjistili, že je to pro nás snadný výdělek. Objednávky i peníze jsme přijímali, ale telefony jsme neposílali. Dělali jsme to tak celou dobu. To, co je v obžalobě, je pravda," přiznal ve středu Kalina u Okresního soudu v Jihlavě.

S pochybným podnikáním začal mladík už na střední škole. Přidal se k němu vyučený automechanik Filip Šoula. „Nasedli jsme do rozjetého vlaku, z něhož nešlo vystoupit. Byly to snadno vydělané peníze a já jich potřeboval hodně, protože jsem byl závislý na alkoholu a měl jsem psychické problémy," vysvětloval u soudu Filip Šoula.

Kalina přiznal, že všechny peníze utratil pro vlastní potřebu. „Kupoval jsem si oblečení, rozhazovali jsme na diskotékách i v hospodách," popsal Kalina.

Oba mladíci jsou od března ve vazbě, protože hrozilo, že budou v podvodech pokračovat. Oba se před soudem dušovali, že si ve vězení uvědomili, že jako kriminálníci dál žít nechtějí, a udělají všechno pro to, aby poškozeným vrátili jejich peníze.

„Dřív mi bylo jedno, že jsem připravil lidi o peníze, které oni tvrdě vydělali, ale po čtyřech měsících ve vazbě jsem pochopil, že takto žít nechci," kál se Kalina. Oba se u soudu poškozeným omluvili a slíbili, že jim peníze vrátí.