„Bohužel se nemohu zbavit dojmu, že kauza začíná nabírat politický rozměr,“ řekl otevřeně pražský detektiv Jan Švandrlík. Vychází z faktu, že se státní zastupitelství trestním oznámením na radnici odmítlo původně vůbec zabývat. Kriminalisté začali případ prověřovat až na popud Nejvyššího státního zastupitelství.

Obřadní síň a zázemí
Válka pohřebních služeb ve Žďáře: policie nikoho stíhat nebude

Nejvyšší instance v Brně dokonce v jednání politiků spatřovala závažnější trestný čin, zneužití pravomoci úřední osoby. Policie několik týdnů případ prověřovala. Nakonec došla k závěru, že se žádný trestný čin nestal. „Na základě prověřování jsme nezjistili, že by došlo k trestnému činu, proto jsme případ odložili,“ informovala v polovině minulého měsíce mluvčí policie Michaela Lébrová.

Detektivní kancelář a její klient Pietas-Vysibla se s tím odmítli smířit. I přes jisté procesní peripetie proti tomu podali oficiální stížnost na státní zastupitelství. Tou se ale odmítlo zastupitelství zabývat, protože podle jejich názoru byla podána neoprávněnou osobou. „Společnost Pietas-Vysibla pouze tvrdí, že výběrová komise jednala protiprávně, aniž by v dosud vedeném trestním řízení sdělila, že jí byla způsobena majetková škoda, a to ani ve formě ušlého zisku. Tato skutečnost ani z provedených důkazů nevyplývá,“ napsala mimo jiné v usnesení žalobkyně Lenka Budziňská. Postup policie označila za správný.

Obřadní síň  na Zelené hoře.
Pohřbívání na Zelené hoře má další otazník: výpověď pohřební služby

„Přístupem orgánů činných v trestním řízení jsme šokováni. Nikdy předtím se mi nestalo, že by nám policie například odmítla zaslat oficiální usnesení o odložení věci,“ konstatoval detektiv Švandrlík. Podle něj je poškozenou firmou jednoznačně Pietas – Vysibla, protože její nabídka byla upozaděna na úkor jiné firmy, jejíž nabídka nebyla úplná, což bylo podle Švandrlíka v rozporu s podmínkami soutěže.

„Problém je v tom, že politici vytvořili nějaké podmínky veřejné soutěže, které pak ale sami porušili. To je nehorázný vzkaz veřejnosti, že si mohou dělat co chtějí,“ dodal Švandrlík. Proto tento týden detektivní kancelář požádala Krajské státní zastupitelství v Brně, aby postup žďárských orgánů prověřilo. Není tak vyloučeno, že kauza opět doputuje až na Nejvyšší státní zastupitelství.

Kromě současného starosty Martina Mrkose policie prověřuje i bývalou radní Ludmilu Řezníčkovou, radního Rostislava Dvořáka, zastupitele Zdeňka Kulhánka, Jana Mokříše, bývalého starostu Zdeňka Navrátila a bývalého radního Jaroslava Ptáčka. Všechny jmenované už policisté podrobně vyslechli. Údajně na policii podepsali slib mlčenlivosti.

„Jsme v zemi, kde každý může podat trestní oznámení na kohokoli. Policie pak musí vše vyšetřovat. Určitě si dovedu představit mnohem užitečněji strávený čas než chodit po výsleších. Jsem přesvědčen, že podmínky soutěže byly transparentní. Navíc vše prověřovalo i ministerstvo,“ řekl k aktuálnímu vývoji případu starosta Mrkos.

Ilustrační foto.
Starobní důchodce ze Žďárska měl zneužít a znásilnit vnučky i jejich kamarádku

Výběrové řízení vyhrály dvě firmy - Charon J+J z Polné a RV Pohřební služba Vevera. Dosavadní společnost Pietas – Vysibla se sice do soutěže také přihlásila, ale neuspěla. Kvůli pochybnostem o regulérnosti soutěže pak začala spolupracovat s detektivní kanceláří.