Událost se stala loni v červenci. Teprve nyní se případ dostal i k Okresnímu soudu v Třebíči. „Obžalované soud uznal vinnými ze zločinu poškození a ohrožení obecně prospěšného zařízení a odsoudil je k podmíněným trestům a peněžitému postihu,“ informovala mluvčí soudu Jaroslava Valášková.

Za zločin oběma mužům hrozil až šestiletý trest vězení. Nakonec oba odešli s trestem na jeden rok podmíněně odloženým na zkušební dobu dvou roků. Kromě toho musí zaplatit pokutu pětadvacet tisíc korun. Poškozenou firmu soud odkázal se jejími nároky na řízení ve věcech občanskoprávních.

Rozsudek, který padl tento týden v pondělí 13. listopadu není pravomocný. Oba muži se na místě odvolali. Kauzou se tak ještě bude muset zabývat Krajský soud v Brně.

Motivace vandalů není veřejnosti známá. Ze soudní databáze je patrné, že se soud případem zabýval ve dvou hlavních líčeních. První odročil kvůli výslechu zasahujících policistů na místě činu.

Přestřihl kabely šířící 5G signál

Případ připomněl nedávnou kauzu, na niž Deník upozornil jako první. Šlo o muže Matouše B. který na Jihlavsku na několika vysílačích přestřihl kabely šířící 5G signál. Muž to udělal kvůli přesvědčení, že jde o škodlivou technologii pro lidstvo.

Policie ho po dopadení obvinila z toho, že v září a říjnu 2021 poškodil celkem devět vysílačů v Jihlavě a okolí. Ve všech případech použil pákové kleště, jimiž přestřihl kabely vedoucí do technologického zázemí. Do oplocených objektů se vloupával muž hlavně večer. Dopaden byl krátce poté, co z provozu odstřihl vysílač na kopci Kolíbl nad Jihlavou. Podle policie měl u sebe mimo jiné pákové kleště, kterými kabely poškodil.

Předběžná škoda na poničených vysílačích byla několik desítek tisíc korun. Policie to posoudila jako trestný čin poškození obecně prospěšného zařízení. Z provozu totiž vyřadil tisíce uživatelů mobilního signálu včetně nemožnosti dovolat se na tísňovou linku. Za to mu hrozilo až šest let vězení. Loni v září soud nakonec muže uznal nepříčetným a nařídil mu psychiatrickou ambulantní léčbu.