Na to nyní doplácí Okresní soud v Jihlavě. V kancelářích pouhých dvou trestních soudců se za poslední měsíce nakupily desítky spisů, které čekají, až na ně přijde řada a soudní úřednice je na vozících přemístí do soudní síně. Některé případy takto čekají na odbavení i rok po podání obžaloby státním zástupcem. Ostatní okresní soudy na Vysočině mají vždy po třech trestních soudcích, pouze v Pelhřimově jsou dva.
„Je to neúnosný stav. Hromady spisů mám v krabicích od banánů po celé kanceláři. Prostě to nejde stíhat rychleji. Navíc se nám nahromadily složitější kauzy s větším počtem obžalovaných," vysvětlil soudce jihlavského okresního soudu Zdeněk Chalupa.
Podobně je na tom druhý trestní soudce Vladimír Sova, který je navíc předsedou Okresního soudu v Jihlavě a musí se věnovat i organizačním záležitostem. „Když se podívám po mé kanceláři a vidím ty hromady spisů kolem sebe, tak to hovoří za vše. Nelze soudit šestnáct hodin denně, pět dní v týdnu. Kvantita už přesahuje naše možnosti," poukázal Sova.
Zdlouhavý proces
Za špatnou situaci na jihlavském soudě může jednoznačně nedostatečný počet soudců. Před časem totiž odešla na mateřskou dovolenou Dagmar Koutníková Trnková. Její agendu si museli převzít a nastudovat Zdeněk Chalupa a Vladimír Sova. K tomu se přidávají nové případy.
„Situace je taková, že podle ministerských přehledů by na trestním úseku okresního soudu měli být čtyři trestní soudci. Místo toho je nás tu jeden a půl. Pokud ministerstvu trvalo dva roky, než předložilo prezidentovi návrh na jmenování soudkyně do Jihlavy, tak to má své dopady," upozornil Vladimír Sova.
Žádost na jmenování nové soudkyně byla podle předsedy soudu podána ještě předtím, než jejich kolegyně odešla na mateřskou dovolenou.
Například už rok čeká na nařízení hlavního líčení Petr Paul, vedoucí jihlavského tanečního klubu. Paul byl obviněn z rozsáhlých pojistných podvodů s auty. Obviněno bylo celkem sedmnáct lidí. Obžaloba byla podána už loni v říjnu. První hlavní líčení je nařízeno na leden. Kvůli počtu obžalovaných je proces komplikovaný i z organizačních důvodů. Kromě toho, že se bude muset hlavní líčení konat v největší jednací síni, která v jihlavském justičním paláci je, bude se do ní muset přestěhovat i další nábytek.
Šest ku dvěma
Na pokračování soudu čekají i Aleš Fučík a další, kteří byli obviněni kvůli předražení zakázek na měření hluku pro vysočinské silničáře. Soudce Zdeněk Chalupa musel od kolegyně Koutníkové převzít i dva případy hokejisty Padělka a jeho otce. V obou záležitostech jde o podvody s pojistnými smlouvami. Do toho všeho musejí soudci řešit další desítky běžných případů, přednostně se musejí zabývat obžalovanými, kteří jsou ve vazbě, a další nutnou agendou, kterou vyřizují takzvaně od stolu. Dva jihlavské trestní soudce přitom zásobuje kauzami z vedlejší budovy justičního areálu šest okresních státních zástupců.
Do toho občas přicházejí stížnosti od lidí, kteří chtějí, aby jejich věc byla vyřízena rychleji. „Občas si někdo skutečně postěžuje. Myslí si, že by mohla být jejich věc vyřízena dřív. Já jim pouze mohu vysvětlit, jaká je situace, a tím to končí. Jde například o rozhodnutí zákazu řízení, nebo o zahlazení odsouzení. Že by si někdo stěžoval, že jeho případ neřešíme, aby byl dřív odsouzený, to jsem nezaznamenal," popsal Vladimír Sova.
Kauza Joukl
Jeden obžalovaný by si ale přál, aby jeho kauzu začal soud projednávat co nejdřív. Jde o náměstka vysočinského hejtmana pro dopravu Libora Joukla (ČSSD). Ten je společně s šéfem krajských silničářů Janem Míkou obžalován kvůli údajnému předražení zakázky na nákup sypačů Iveco. Joukl od začátku tvrdí, že nic protizákonného nespáchal a od soudu čeká zprošťující verdikt. To by mu umožnilo kandidovat v krajských volbách v příštím roce. S cejchem obžalovaného totiž nemůže být na kandidátku zařazen. Jediná jeho možnost je, že do března, maximálně do půlky června příštího roku pokud bude posunut termín pro podání kandidátek bude kauza u soudu uzavřena, a to ještě v jeho prospěch.
Vzhledem k výše popsaným problémů na jihlavském okresním soudě je to téměř vyloučeno. Naznačil to také soudce Zdeněk Chalupa, který nakonec po několikaměsíčním kompetenčním sporu, kdo bude případ soudit, dostal věc na starost. „Letos to určitě nebude. Snad někdy v únoru či březnu příštího roku," řekl už dříve Zdeněk Chalupa, který má plný diář až do konce letošního roku i pro začátek roku příštího.
„U složitějších kauz mám ve zvyku stranám před stanovením data prvního hlavního líčení rozeslat dopis a mimo jiné se jich zeptat, zda mají nějaké návrhy na doplnění dokazování. V tomto případě to bude potřeba udělat, ale ještě jsem se k tomu nedostal," řekl soudce. I kdyby soud stihl kauzu zázračně vyřešit pro Joukla včas, určitě se některá ze stran odvolá, což je proces na další měsíce.
Situace se ve prospěch Joukla nijak výrazně nezmění ani za pár dní, kdy by měla soud posílit nová soudkyně. Prezident republiky ji jmenuje 10. listopadu a od 11. listopadu bude zařazena jako soudce jihlavského okresního soudu pro trestní úsek. Jmenuje se Tereza Jedličková a už nyní je jasné, že ji čeká hodně práce. Podle předsedy soudu se ale nejprve bude muset seznámit s kauzami a začít soudit by mohla do dvou až tří měsíců. Nová soudkyně však bude nabírat především aktuální případy.
Proč tak dlouho trvalo, než byla jmenována a proč si vybrala právě trestní úsek? „Chyba rozhodně není na straně prezidenta. Je to důsledek současné situace v justici. Trestní právo jsem si vybrala, protože na tomto úseku je v současné době nedostatek soudců," uvedla Tereza Jedličková.