Poté, co byla v Deníku zveřejněna výzva, aby pachatel odcizený svatý symbol vrátil, se v nenechavci zřejmě hnulo svědomí a kříž „odložil“ do vchodu bystřického muzea přesně tak, jak byl vyzván.
„Škoda, která vznikla na sousoší Cyrila a Metoděje je odhadována na dvacet tisíc korun. Kdyby se však svatý symbol nenašel, její výše by byla mnohem větší,“ uvedl ředitel muzea Vladimír Cisár.
Podle ředitele muzea nekradl pachatel s největší pravděpodobností v touze po zisku. „Vypadá to spíše na vandalství. Socha byla zřejmě poškozena náhodně, když se někdo, posílen alkoholem, snažil na ni vylézt. Ruka věrozvěsta nevydržela, ulomila se a s ní spadl i zlacený kříž, který si pachatel odnesl s sebou. Úlomky ruky se našly v kašně, kříž však okamžitě zmizel spolu s vandalem,“ připomněl Cisár.
Opravou sochy byl pověřen akademický sochař Otakar Marcin, jehož restaurátorská práce není v Bystřici nad Pernštejnem neznámá. I umělec se v minulosti již dokonale seznámil s kašnou na Masarykově náměstí i se sochami obou věrozvěstů. Nedávná rekonstrukce, kterou kašna prošla, byla jeho dílem.
Sousoší, které od roku 1845 stávalo před kostelem, se stalo součástí kašny až o čtyřicet sedm let později. Od té doby ale stojí stále na stejném místě a svatí bratři, patroni Evropy a všech slovanských národů, bdí nad městem.