„Cítila jsem, že není něco v pořádku. Čím víc se smrákalo, tím větší obavu jsem měla. Už dávno uplynul čas, kdy se měl Jakub ozvat. Když jsem se mu snažila dovolat, měl nedostupný telefon. Mezi jedenáctou a dvanáctou v noci u nás zazvonila policie. Přišli nám říct, že Jakub měl tragickou nehodu a je mrtvý," vzpomíná na nejhorší okamžik svého života dvaačtyřicetiletá Leona Dohnalová.

Sedmnáctiletý Jakub, student druhého ročníku Střední stavební školy v Jihlavě a vášnivý rybář, si letos o prázdninách 26. července vyjel na koupaliště do Luk nad Jihlavou. Když se večer vracel, domů už nedojel. Co se přesně stalo, zatím není jasné. Jakubovo tělo bez známek života bylo nalezeno vedle silnice. Nepomohla mu ani včasná lékařská pomoc. Policie po ohledání místa zjistila, že Jakuba zřejmě srazilo auto a ujelo.

Řidič ujel, policie mu je na stopě

„Jsem také řidič a chápu, že v prvotním šoku může člověk v takové situaci zareagovat jakkoli. Co ale nechápu, že mu to nedošlo později. Já bych s tím nedokázala žít. Normální soudný člověk by si to měl uvědomit a měl se jít přiznat. Tohle jeho jednání nechápu, odsuzuji ho a považuji to za bezpáteřní," řekla Leona Dohnalová na adresu řidiče, který má zřejmě na svědomí smrt jejího syna.

Ona zatím netuší, kdo v osudný moment seděl za volantem, ale už ví, že jsou kriminalisté velmi blízko objasnění tragédie. Přestože to na začátku vypadalo na složitý případ bez očitých svědků, nyní podezřívají konkrétního řidiče a už jen čekají na vyhodnocení zajištěných stop. Podle informací Deníku se shoduje barva vytipovaného auta. Vyšetřovatel nyní ještě čeká na vyhodnocení biologických stop, které by měly definitivně potvrdit, že jdou kriminalisté po správném člověku.

Pozůstalí mají od srpna více práv

Od srpna je v platnosti nový zákon o obětech trestných činů, který pozůstalým po podobných tragédiích poskytuje více práv než v minulosti.

„Zákon umožňuje celou řadu nových opatření. Oběti i pozůstalí po obětech mají právo na více informací o průběhu celého trestního řízení. Rodina v tomto konkrétním případě se sice některé informace dozvěděla na základě hospodských řečí, ale když se obrátila na policii, tak jí vždy byly poskytnuty všechny dostupné informace," uvedl Antonín Křoustek z Bílého kruhu bezpečí (BKB), který Leoně Dohnalové i její rodině poskytuje zdarma psychologickou i právní pomoc.

Matka s odstupem bezmála dvou měsíců od smrti syna přiznává, že zvládnout tak zdrcující zprávu jí v prvních hodinách pomohl policejní psycholog. „Tuhle službu člověk ocení až zpětně. V ten okamžik nevnímáte nic, jen hroznou bolest," říká.

Policisté, kteří rodině přijeli zprávu o smrti syna sdělit, po nějaké době odjeli, ale policejní psycholog zůstal s rodinou ještě asi tři hodiny. Byl jim k dispozici i v noci. „Snažili se mi to říct co nejšetrněji, ale stejně jsem tu noc už neusnula. Byla jsem prakticky bez emocí, stále jsem tomu nemohla uvěřit. Emoce na mě dolehly až druhý den, když jsme to jeli sdělit mým rodičům," vzpomíná Leona Dohnalová, která už našla i sílu podívat se na místo tragédie.

„Chtěla jsem se dozvědět, co se stalo, jestli netrpěl. Hodně jsem přemýšlela o tom, jestli ho to bolelo. Řekli nám, že byl na místě mrtvý a také že podle názoru policistů musel řidič vědět, že syna srazil," říká Leona Dohnalová, která se po měsíci vrátila zpět do práce, kde našla další oporu ve své kolegyni. Od policistů také dostala kontakt na Bílý kruh bezpečí.

„Dnes už si nedovedu představit, že bych někoho takového za sebou neměla," svěřila se Leona Dohnalová.

Pomoc Bílého kruhu je neocenitelná

„Na prvním místě je psychologická podpora obětem trestných činů, poté navazují organizační záležitosti. Lidé, kteří si projdou něčím takovým, se jen těžko mohou orientovat v tom, co bude následovat, když stále cítí obrovskou bolest," vysvětluje význam pomoci Antonín Křoustek z BKB.

Pracovníci BKB byli u toho, když se matka měla sejít s policisty na místě činu, dělali jí doprovod, když si šla na policii převzít věci svého syna a vysvětlili jí, co vyplývá z obsáhlého poučení od policie o jejích právech. Tím ale pomoc BKB nekončí. Pokud případ skončí před soudem, bude mít rodina podporu i tam.

„V mnoha případech pomáháme obětem i s připojením se k náhradě škody v trestním řízení. Dbáme například i na to, aby nedocházelo ke zbytečným kontaktům s případným obviněným," vysvětluje Antonín Křoustek.