Několika trestných činů se měli dopustit v noci z 23. na 24. listopadu 2007 ve dvou zábavních podnicích ve Velkém Meziříčí.

Vše podle svědků začalo v Bowling baru v centru města. „Seděli jsme s kamarádem u stolu a povídali si. Po chvíli k nám přišel černoch se svojí přítelkyní a zeptali se, jestli si mohou přisednout. Nikde jinde už nebylo místo. Řekli jsme, že ano a dali se s nimi do řeči,“ vypovídal před soudem devatenáctiletý svědek Libor Smejkal.

Asi dva metry od nich podle něj seděli Jindřich Cink, David Říha a Leonidas Pavlidis, který stejně jako první dva zmiňovaní, stanul včera před soudem. Zpovídá se však „pouze“ z výtržnictví.

„Ti dva – Jindřich Cink a David Říha začali mít po chvíli na toho černocha narážky. Slyšel jsem, jak říkají černá tlama, černý negr a ať vypadne z tohohle státu, že tu nemá, co dělat,“ popisoval napjaté chvíle Libor Smejkal.

Muž původem z Tanzanie po půl hodině se svojí přítelkyní z baru odešel. „Ani nedopil pivo. Když jsem se ho začal zastávat, měli narážky i na mě,“ dodal Smejkal.

Jindřich Cink k Liboru Smejkalovi údajně přistoupil a donutil ho vypít pivo na ex. „Nijak mi nevyhrožoval. Jen mi lehce přiložil pěst k obličeji. Měl jsem z něho strach, proto jsem udělal, co chtěl,“ vzpomínal na listopadový večer devatenáctiletý student.

Poté Jindřich Cink svědka údajně nutil, aby hajloval. Chtěl prý, aby zvedl pravici a řekl nacistické heslo Sieg heil. „Měl jsem z něho vážně strach, proto jsem dal ruku před sebe a něco zamumlal. To mu asi stačilo a nechal mě být,“ dodal včera před žďárským soudem Libor Smejkal.

Jindřich Cink i David Říha svoji vinu popírají. „V žádném případě jsme se do černocha, který nedaleko nás seděl, nijak nenaváželi. Bavili jsme se pouze o tom, že by nebylo od věci, kdyby byl v České republice zaveden trest smrti pro černé drogové dealery,“ snažil se vysvětlit soudkyni Cink. „Samozřejmě to platí i pro bílé,“ doplnil po chvíli.

Všichni tři muži se poté z Bowling baru přesunuli do nedaleké diskotéky Sedmička. Leonidas Pavlidis šel do dalšího zábavního zařízení o deset minut dříve, než zbývající dva obžalovaní.

„Dali jsme si tam pivo a povídali si na schodech. Rozhodně není pravda, že bychom někomu bránili ve vstupu na záchod, jak se píše v obžalobě. Přišel tam za námi kluk a řekl něco v tom smyslu, že tam překážíme. Tak jsme mu řekli, že nám nějaký osmnáctiletý floutek nebude říkat, kde můžeme být a kde ne,“ vzpomínal na večer David Říha.

Při potyčce byl zraněn i policista

Po půlnoci se ale před diskotékou strhla bitka. „Nejdříve jsme se pohádali uvnitř se skupinkou mladých lidí. Bylo to kvůli trávě, kterou tam měli, a byla cítit všude. Nadávky byly ale vzájemné,“ řekl Jindřich Cink.

Jak se potyčka přesunula ven, nikdo včera v soudní síni nedokázal vysvětlit. „Pamatuji se, že jsem se tam hádal s jedním klukem. Byl dost agresivní, tak jsem mu dal facku. Pak mě někdo trefil lahví do hlavy,“ vypovídal před soudem Leonidas Pavlidis. Do bitky se před klubem zapojilo na třicet lidí, při potyčce byl zraněn i jeden ze zasahujících policistů.

Podle žďárských kriminalistů nejsou rasově motivované trestné činy na Žďársku příliš obvyklé.
Verdikt včera u soudu vynesen nebyl. Hlavní líčení bylo odročeno na polovinu listopadu, kdy budou vyslechnuti další svědci.