„Co se v poslední době ve městě děje, člověku na pocitu bezpečí nijak nepřidá. Už jsem od několika rodičů slyšela, že se jejich děti staly obětí přepadení nějakých výrostků. Můj syn se kvůli tomu bojí chodit i sám na trénink, musím ho doprovázet. Pustit dnes dítě samotné, zvlášť teď na podzim, kdy je brzy tma, je opravdu o strach," svěřila se Deníku matka, která vzhledem k citlivosti tématu nechtěla zveřejnit své jméno.

Dětský gang si většinou vyhledává své oběti mezi mnohem mladšími dětmi ve věku od šesti do deseti let. Bezmocné oběti vždy násilím okradou o věci, které mají u sebe. Nejde jen o peníze, ale i o jídlo, mobilní telefony a další věci, které se dají nějak upotřebit. Přesný počet útoků zatím není známý. Nejde přitom o nějaké nevinné zlodějíčky, ale o mladé zločince, kteří se většinou dopouštějí loupeží. Kriminalisté se zatím nechtějí k případu vyjadřovat.

Jihlavský policejní mluvčí David Linhart Deníku pouze potvrdil, že na případu pracují. „V současné době kriminalisté prověřují protiprávní jednání několika osob mladších osmnácti let.

S ohledem na jejich věk však nelze k věci poskytnout žádné bližší informace," oznámil Linhart.

Někteří ještě nejsou trestně odpovědní

Kriminalisté podle všeho identitu útočníků znají. Podle informací Deníku by měl být hlavou skupiny násilníků a zlodějů sedmnáctiletý mladík.

Ostatním členům gangu má být méně než patnáct let, ti tedy ještě nejsou trestně odpovědní.

Není ale vyloučeno, že podobných gangů může být v Havlíčkově Brodě víc. Podle informací Deníku mají mladí násilníci na svědomí i pokus o znásilnění dívky mladší patnácti let. Kdy a kde přesně se případ stal a nakolik oběť utrpěla újmu na zdraví, zatím není známé. Jisté však je, že agresivita dětí se stupňovala.

Místa, kde k přepadením došlo, také policie nespecifikovala. Jednou z rizikových oblastí je ale podle výpovědi rodičů cesta ke sportovnímu areálu v Ledečské ulici, kam mnoho dětí chodí na sportovní tréninky.

Starosta města Jan Tecl o problému ví a situaci město podle něj řeší ve spolupráci s republikovou i městskou policií.

„Strážníci se zaměřují na nejrizikovější místa, kde se problémy objevily. Jde především o park Budoucnost a nábřeží řeky Sázavy," upřesnil Jan Tecl. Podle Stanislava Čelouda z městské policie je pravda, že jde o více případů. Většina z nich se odehrává v odpoledních a večerních hodinách.

Park Budoucnost využívají k trávení volného času děti i jejich rodiče. Zajistit v něm bezpečnost není jednoduché. Před lety si v parku například vyhlédl svou oběť pedofil Antonín Novák ze Slovenska. Devítiletého Jakuba tehdy z parku odvlekl na nedalekou ubytovnu, kde chlapce znásilnil. Poté ho odvedl za město a zavraždil. Novák byl odsouzen na doživotí. Případ tehdy otřásl nejen Havlíčkovým Brodem, ale celou republikou. Novák tehdy pracoval jako agenturní pracovník ve Firmě Valeo v Humpolci. A právě agenturní pracovníci z ciziny, zejména z Rumunska nejen v Havlíčkově Brodě, ale i okolních městech v posledních měsících způsobují největší problémy. Majitelka jednoho nočního podniku například musela zakázat vstup osmdesáti Rumunům kvůli výtržnostem. Několik Rumunů sedí ve vazbě za pokus o vraždu, znásilnění a další násilnosti.

Je to čím dál horší

„Tak jako dnes jsem se ve městě nikdy nebála. Je to čím dál horší, člověk jenom chodí a klopí oči, aby se nedostal do nějakých problémů," míní matka, která s Deníkem hovořila.

Starosta Tecl si současné problémy uvědomuje.

„ Toto jsme například v září řešili s největším zaměstnavatelem na Havlíčkobrodsku – Futabou. Na druhou stranu oni mají smluvní závazky, které musí splnit. Rozhodli jsme se požádat o čerpání peněz z evropských fondů na prevenci kriminalisty. Peníze by měly být využity na pracovníky v terénu, kteří budou vyhledávat rizikové faktory a poté je ve spolupráci s úřady řešit. O čerpání dotace, která by mohla být až sto procent, se rozhodne v příštích dnech," nastínil jedno z možných řešení Jan Tecl.