Právě oni se stali obětí přírody. Největší ránu utrpěly jejich domovy. Pojišťovny v současné době sčítají vzniklé škody na majetku.

Kraj Vysočina je jedním z nejvíce postižených regionů v celé republice. Největší újmu v kraji utrpěl okres Havlíčkův Brod.

„Na Havlíčkobrodsku máme hlášeno 107 pojistných událostí. O poznání lépe je na tom Třebíčsko. Tam je jich registrováno 41. Podobné je to v okrese Žďár nad Sázavou. Na Pelhřimovsku počet škod nepřesáhl dvacítku a Jihlavsko je na tom nejlépe. Máme hlášených 14 případů,“ řekla Dagmar Koutská z odboru komunikace České pojišťovny.

Vichřice a blesky

„Na Vysočině evidujeme 5 pojistných událostí v celkové výši 65 tisíc korun. Největší část těchto majetkových škod byla způsobena vichřicí a úderem blesku,“ připojila se Renata Werliková z marketingového oddělení pojišťovny Generali.

Smutek chalupářů

Koutská dále dodala, že celkový počet se ještě může zvýšit. O některých škodách, které vznikly na rekreačních objektech, jejich majitelé ani nemusí vědět. „Někteří vlastníci chalup zjistí škodu až po její návštěvě. Za prodloužený víkend, který byl minulý týden, máme z Vysočiny 33 nových hlášení, právě na rekreačních objektech,“ uvedla Koutská.

Méně radostná situace je u zemědělců, kterým bouře zničila úrodu.

„Na Třebíčsku jsou hlášeny škody zhruba na 2800 hektarech obilovin a olejnin. Ostatní okresy Vysočiny byly na rozdíl od sousedního Jihomoravského kraje více či méně ušetřeny,“ sdělila Koutská.

Téměř polovina pojistných událostí je již uzavřena. Česká pojišťovna vyplatí svým klientům pojistné plnění v řádu milionů korun. „Celková suma by neměla překročit deset milionů,“ zakončila Koutská.

Nejčastějšími majetkovými škodami byly zejména poškozené střechy, zatopené sklepy, rozbitá okna a škody na rekreačních objektech.