Žena před deviantem utekla a zavolala policii. „Muže jsme zadrželi v podvečer v centru města. Je podezřelý z přečinu výtržnictví,“ informovala třebíčská policejní mluvčí Marcela Lavická.

Ke pátečnímu činu se dopadený muž přiznal. Kriminalisté ale budou prověřovat, kolik takových případů má na svědomí. V minulých měsících totiž obtěžoval ženy a dívky na Třebíčsku nahý deviant jezdící v tmavém voze.

Páteční dopadení ale nebylo jednoduché. Přestože reakce policistů na oznámení byla rychlá, muži se podařilo utéct a ukrýt v rozlehlé budově v ulici Družstevní. Zde jsou byty, ordinace lékařů a léčebna dlouhodobě nemocných.

Reportéři Deníku byli v pátek u toho, když policisté prohledávali budovu. „Policisté jsou všude, ale nikdo nám neřekl, proč jsou tady a koho nebo co hledají,“ reagoval na nečekanou návštěvu primář léčebny Nabil Ahrnadie. Podle něj je budova tak velká, že se v ní člověk může lehce ztratit.

Manévry u budovy skončily jen jako

Na místo dorazily i policejní posily, ale podezřelého muže se jim nedařilo najít. Muž se mohl ukrýt i v některém z bytů, kam policisté neměli možnost vstoupit.

Svědkyně vypověděla, že se měl muž před ženou svléknout a onanovat. „Pak se dal na útěk a ukryl se v budově. Kolem třetí hodiny akce skončila, aniž by policisté podezřelého našli,“ konstatovala mluvčí Lavická.

Na místě bylo v jednu chvíli i šest policejních aut. Po areálu rozlehlé budovy se pohybovali policisté v civilu i uniformě. Po ukončení akce policisté sice odešli, ale dál okolí budovy sledovali. A vyplatilo se. V pátrání navíc pomohla i fotografie podezřelého muže, kterou se jim podařilo získat. Ve spolupráci se strážníky pak muže o dvě hodiny později zadrželi přímo v centru Třebíče.

V posledních dnech a týdnech se na Vysočině i v okolních regionech podobných případů objevuje čím dál víc. Podle všeho kriminalisté pátrají už po několika deviantech, kteří obtěžují ženy, ale především děti před školami.

„Domníváme se, že páteční případ nemá s obtěžováním dětí v jiných regionech nic společného. Jde o samotáře, který se obnažuje, ale ještě to musíme prověřit, abychom měli jistotu,“ soudí vedoucí obvodního oddělení v Třebíči Martin Husa.

Policisté v celém kraji jsou nyní v pohotovosti a už několik dní prověřují jedno oznámení za druhým. Na krajské operační středisko v Jihlavě už několik dnů přicházejí hlášení od lidí z celého kraje, která upozorňují na podezřelé kontakty mužů s dětmi.

„Ve čtvrtek jsme měli šest oznámení a v pátek dvě,“ podotkl vedoucí směny Radek Fila. Většinou jde ale o muže v autech, kteří se dětí ptají na cestu.
Více než desítku pokusů o vlákání dětí do aut už zaevidovali i kriminalisté v Jihomoravském kraji. Neznámí muži se snažili pod nejrůznějšími záminkami vlákat školáky do svých aut. „Všechny případy skončily šťastně, děti vždy utekly domů,“ řekla mluvčí policie Andrea Procházková.

Z vyšetřování vyplývá, že jde patrně o dva muže, kteří nezávisle na sobě používají obdobnou taktiku. Nabízejí jim cukrovinky, popřípadě odvoz domů. Nejčastěji kontaktují děti od šesti do třinácti let.

Čtyři případy jsou hlášeny ze Znojemska, další případ se staly ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku a na Hodonínsku. Zde obtěžoval děti muž ve věku od 30 do 40 let, který má černé kudrnaté vlasy a nad pravým okem červenou skvrnu. Na Břeclavsku je z obtěžování podezřelý muž ve věku od 36 do 40 let. Kriminalisté nyní přitom navíc vyšetřují případ, který se stal loni v listopadu v Ořechově u Brna. Neznámý muž tam vtlačil osmiletou dívenku do auta. Dítě mu ale uprchlo.

ROMAN MARTÍNEK,
HANA JAKUBCOVÁ + ČTK