Od začátku června platí ve Žďáře nad Sázavou zákaz vytváření nadměrného hluku o nedělích a státních svátcích v zastavěných částech města. Lidé si tak musí práci na cirkulárkách, s motorovou pilou nebo křovinořezem plánovat na soboty a všední dny.

Vyhláška má pomoci městským strážníkům, aby v případě, že si na hluk někdo stěžuje, mohli zasáhnout. „Za dobu platnosti nové vyhlášky jsme zaevidovali jenom jedno oznámení na obyvatele Žďáru, dotyčný sekal v neděli a fakt, že už je to měsíc zakázané, ani nevěděl,“ řekl vedoucí městské policie ve Žďáře nad Sázavou Martin Kunc.

Zákaz se obecně vztahuje na všechny zařízení vydávající nadměrný hluk, například sekačky v něm přímo jmenované nejsou, neboť ne všechny hučí. Městští policisté nezavedli žádné speciální kontroly, při kterých by dohlíželi na dodržování zákazu. Reagují až na upozornění obyvatel. „Primárně porušení klidu o nedělích a svátcích budeme řešit domluvou. Hlídka ale může vypsat i blokovou pokutu,“ upozornil Kunc.

To, že s vyhláškou nejsou v prvních týdnech její platnosti potíže, potvrdil i městský úřad. „Na radnici jsme nezaznamenali stížnost na nadměrný hluk, ani na vyhlášku jako takovou,“ uvedla mluvčí žďárské radnice Nikola Adlerová.

Karel Drobný ze Žďáru zavedení vyhlášky přivítal. „Je to dobře. Soused přes dva domy a ulici řezal v létě dřevo na cirkulárce klidně o půl sedmé v neděli ráno, nebo pak večer. Když mu nebylo teplo. To se pak nedalo spát,“ řekl majitel rodinného domu. „Ale stejně nevím, jestli bych si na souseda hned z vedlejšího domu kvůli sekání trávy v neděli stěžoval. Za sousedskou válku by mi to určitě nestálo,“ dodal Drobný.

O zavedení zákazu používání hlučných sekaček, křovinořezů, okružních pila a dalších hlučných strojů ve dnech klidu dříve uvažovali i zastupitelé Nového Města na Moravě, nakonec však k hlasování ani nedošlo. „Diskutovali jsme o tom už dříve, nezávisle na žďárské vyhlášce, a shodli jsme se, že v tomto lidi nechceme omezovat. Zákaz rušení nočního klidu u nás platí stejně jako v celé České republice, zbytek necháváme na lidech,“ řekl starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

Po opravě vodovodu dojde také na nové zastávky MHD, které jsou nyní provizorní.
Křižovatka u žďárské orlovny bude kvůli opravám neprůjezdná

Problémy s narušováním svátečního klidu nezaznamenala radnice v Bystřici nad Pernštejnem. „Je to pouze na ohleduplnosti sousedů,“ řekl bystřický starosta Karel Pačiska. Lidem z Bystřice nad Pernštejnem ale vadí narušování nočního klidu, proti kterému se asi před měsícem postavili platnou peticí. Lidé si stěžovali na hluk spojený s provozem restauračních zařízení a nedostatečné osvětlení v problémových ulicích. „Probrali jsme různá opatření, například zavedení kamerového systému na tato místa. Policisté už do těchto prostor častěji vyjíždí a kontrolují dodržování nočního klidu, stejně tak jsme už opravili i rozbitá světla v ulicích,“ sdělil Pačiska.

V některých obcích na Žďársku zastupitelé vyzvali lidi, aby o nedělích a ve svátcích dodržovali klid. Například v obci Rožná na Bystřicku takto funguje dodržování svátečního klidu na základě neformální dohody s občany.

„U nás žádná oficiální vyhláška není, protože v malých obcích pak nastává problém, kdo to bude kontrolovat a rozlišovat, co nadměrný hluk je a co už ne. Apelujeme na zdravý rozum, obyvatele jsme požádali, aby byli v tomto ohledu ohleduplní,“ řekl starosta Rožné Libor Pokorný. A dohoda podle něj až na drobné výjimky funguje. „Obyvatelé Rožné tuto prosbu vyslyšeli a drtivá většina ji dodržuje,“ dodal Pokorný.