Obžalovanému Horkému, který měl Lipnici nad Sázavou způsobit mnohamilionové škody, a který poprvé před soudem stanul v létě roku 2012, hrozí pět až dvanáct let vězení.

"To je jeden z důvodů, proč by se touto kauzou měl vrchní soud zabývat," uvedla předsedkyně soudního senátu, Hana Doubková. Ta dodala, že dalšími důvody jsou způsobená škoda, která přesahuje pět milionů korun a fakt, že obžalovaný Horký vykonával v době, kdy se měl výše uvedených trestných činů dopustit, funkci starosty Lipnice nad Sázavou.

Doubková dále upřesnila, že o dalším postupu v kauze rozhodne buď Vrchní soud v Praze, kterému případ havlíčkobrodský okresní soud postoupil, nebo Krajský soud v Hradci Králové.

Horký se k rozhodnutí nevyjádřil

Stávající lipnický starosta, Leoš Bláha, rozhodnutí soudu respektuje. "Já s tím souhlasím, fakta a okolnosti tohoto případu velmi dobře znám," prohlásil Bláha.

Ladislav Horký, ani jeho obhájce, se k rozhodnutí soudu nevyjádřili. V průběhu všech hlavních líčení ale svou vinu Horký vždy popíral s odůvodněním, že vše dělal ve prospěch obce a se souhlasem zastupitelstva.

Státní zastupce Pavel Kadrnka pouze konstatoval, že mu rozhodnutí soudu nepřísluší komentovat.

Filip Brož